UPDATE: Let op, we gaan de titel vrolijker maken:
Community-gedeelte Pf al half jaar NIET meer op retour! 
Na wat meer rekenwerk begon het er op te lijken dat de rode en de groene lijn in mijn allereerste plaatje elkaar aan de rechterkant (2009 dus) inmiddels weer hebben gekruist en de community-users kennelijk "hun" Pf aan het terugpakken zijn.

Maar hiervoor eerst ff wat uitleg (sorry

).
PS. als je de volgende twee alinea's niet helemaal snapt, is dat niet erg want het duurde bij mij ook een maand voordat ik er helemaal uit was. Na deze alinea's wordt het weer makkelijker, dus gewoon ff doorbijten en dan lost het zich vanzelf op.
Als mijn "twee groepen"-idee überhaupt ergens op sloeg

moest ik dat natuurlijk kunnen
bewijzen. Okee, alles wat alleen door de community-users werd gebruikt had ± dezelfde ups en downs, hetzelfde gold voor de profielensite-users, maar omdat je de validiteit van een model nu eenmaal niet kunt bewijzen met gegevens die je al in het model hebt gebruikt

moest ik iets hebben wat daar helemaal los van stond.
Na een heleboel links-en-rechts wegstreepwerk bleef over dat ik eigenlijk moest aantonen dat de twee Pf-funkties die door
beide soorten users worden gebruikt (profielen en PB's)
los van elkaar gelijk opgaan. (Woeiiii... zwaar wetenschappelijk denkwerk hiero!

) Dat kon ik dan later eventueel nog toetsen door te kijken of de profielen/PB's in het begin gelijkliepen met "user-gebruik type 1 minus profielen en PB's" en verderop in de tijdlijn met "user-gebruik type 2 minus profielen en PB's" (wat heel mooi bleek te kloppen), maar dat was nog niet aan de orde.
Nu had ik geen cijfers hoe beide soorten users hun profielen gebruiken (daar heeft zelfs Pf volgens mij niet eens cijfers van

), maar er is één ding dat onlosmakelijk hoort bij het hebben en gebruiken van een profiel, nl het
aanmaken van een profiel. (Ja, duh.

) En van het aantal nieuwe profielen zijn er wél cijfers, al was het nog niet in me opgekomen om de nieuwe aanmeldingen tegen de PB's uit te zetten. (Is ook niet echt iets waarvan je meteen denkt "goh, laat ik dat eens doen"

)
De vraag waar-het-model-meteen-mee-omvalt-als-het-antwoord-nee-is was dus: gaat het aantal nieuwe profielen per dag gelijk op met het aantal PB's per dag? Antwoord: ONWIJS, nl
98,4% correlatie - en dat gedurende de
hele levensduur van Pf.

(Mooi, die kunnen we in onze zak steken want die is binnen.)
Wat me daarbij opviel, was dat de hoeveelheid nieuwe profielen en PB's vanaf juli 2009 best wel stabiel waren en niet zoals de pageviews
terugliepen (een terugloop die volgens mijn model voornamelijk door de profielensite-users moest zijn veroorzaakt).
Ik heb toen drie typische community-userdingen (forum, flocks & opmerkingen bij feesten, wat eigenlijk gewoon forumtopics zijn maar dan bij het feest zelf) onder een vergrootglaasje gelegd... dat kon nog nét omdat vanaf half december tot half mei een aantal stats alle kanten opvliegen (daar kom ik zo op terug) en jawel, ook hier is het totaal sinds juli hartstikke stabiel.

(Let op de oranje lijn vanaf juli 2009!)
Het forum loopt weliswaar nog steeds een beetje terug, maar Opmerkingen bij Feesten ("feestop") doet het nog steeds goed en de Flockjes zitten zelfs weer een beetje in de lift! Voor het totale verloop heb ik het gemiddelde van die drie x 1,2 genomen (de oranje "ave x1,2" lijn) want dan zat hij de andere lijntjes niet in de weg en als je wil laten zien dat iets
stabiel is, maakt het geen fluit uit of je het totaal neemt, of het gemiddelde, of iets ertussenin. Een rechte lijn blijft nou eenmaal een rechte lijn, of je die nu met 0,1 vermenigvuldigt of met 100.
(Vertikaal staat het gemiddeld aantal berichten per dag, berekend als 1/7 van de weektotalen, maar dat is hier niet echt super-belangrijk. Oja, er is geen "smoothing" toegepast, dus dit zijn allemaal de exacte cijfers.)
De forumpiek van eind november 2008 komt waarschijnlijk doordat toen de nieuwste generatie spambots online kwam. Ook op andere fora hadden we opeens onze handen vol om alle spamzooi te verwijderen.
Maar wat is er dan in juni of juli gebeurd, waardoor de community-users (waarvan ik al zei dat ze een langere adem hadden) opeens gingen denken: "okee, voordeel van de twijfel, we laten alles voorlopig zoals het is en zien het een tijdje aan"?
Volgens mij twee dingen:
1. Pf liet het topic
Kritiek op het hedendaagse beleid van PF open en praatte zelfs terug in plaats van standaard te zeggen "dan vertrek je toch lekker naar Hyves?" en daarbij tevens alle topics met beleidskritiek op slot te doen of te verwijderen. Users die opeens het gevoel krijgen dat er naar ze geluisterd wordt, zijn nu eenmaal eerder geneigd om alles nog een tijdje aan te zien om te kijken of er iets verbetert.
2. Doordát ze alles nog even bleven aanzien, haalden ze daarmee de profielensite-users in en kwam iets meer hun "oude" Pf terug. (Er zijn genoeg voorbeelden waarbij "iets meer" nét het verschil maakt tussen wél een ramp en géén ramp, of omgekeerd.)
Een puntje aan de minkant is dat sommigen het "godse irritant" vinden dat je door de nieuwe privacyfuncties
zelfs als je lid bent niet meer kan zien waar bepaalde leden en/of medewerkers gepost en/of foto's gemaakt hebben. Dat je je agenda op "alleen vrienden" kunt zetten en voor niet-leden je posthistorie onzichtbaar kan maken, vind ik helemaal geweldig (om die eerste heb ik bijna 4 jaar lopen zeuren na gedoe met een stalker), maar het kan ook té privé.
Ook is niet iedereen even blij met de logo's op de partyfoto's omdat sommige foto's daardoor best wel behoorlijk verlelijken

(Doe dat dan alleen voor niet-leden ofzo. Bovendien ziet iedere ervaren ondernemer aan zo'n "overal nog even snel je naam op zetten"-aktie dat het Heel Erg Slecht met je bedrijf gaat.) en heeft het (misschien) in te voeren karma-systeem (zie:
Post beoordelen ? (Y)(N)) al diverse fora naar de filistijnen geholpen.
Helaas kan ik over dit alles tot minstens half mei niks specifieks meer uitrekenen (hier zou ik idd nog op terugkomen) omdat:
- de tweede helft van december & begin januari altijd vol onregelmatigheden zitten... aan de (statistische) minkant: de kerstvakantie, meer feesten en diverse familiegebeurtenissen, aan de pluskant: alle PB's en gastenboekberichten met Kerst- en Nieuwjaarswensen;
- een aantal Pf'ers traditioneel het nieuwe jaar niet alleen met een schone lei maar ook met een nieuw profiel begint of als Nieuwjaarsvoornemen besluit om hier geen tijd meer te verspillen;
- we vervolgens met Valentijn een tyfuslading fake-accounts krijgen om heeeeeeeel veel extra hartjes te kunnen uitdelen & ontvangen én "oh nee, niet wéér dat kinderachtige gedoe" al twee jaar een flink ledenverlies oplevert (maar toch gewoon blijven doen he?

) en
- we statistisch gezien nog amper van Valentijn zijn hersteld (al die fake-accounts blijven immers 2 maanden bij "leden, afgelopen 2 maanden langsgeweest" staan) als we Pasen, Koninginnedag, Bevrijdingsdag en de meivakantie om onze oren krijgen.
Voor spectaculaire updates zullen jullie (al mijn 3 lezers

) dus een maandje of 5 geduld moeten hebben. Maar goed, ga in de tussentijd dan maar fijn feesten of flocken ofzo.
Potverdrie, dit topic kan zolangzamerhand beter naar Wetenschap met al dat gestatistiek hier. 