Zelden zoveel domheid en onwetendheid in 1 artikel gezien: de stelling van de dag van de Telegraaf.
Stemmers zijn geweld voetbalhooligans spuugzat
’Stel club verantwoordelijk’
Na een seizoen van relatieve rust, braken afgelopen zondag heftige rellen uit in Rotterdam. De zich misdragende Feyenoordsupporters hadden na afloop van vorig seizoen nog een complimentje gehad van de politie. Dat bleek niet te hebben geholpen.
Onverbeterlijk zijn ze, zo oordeelt ook de overgrote meerderheid van de stemmers op de Stelling van de Dag over hooligans.
Het voetbalgeweld wordt zelfs steeds erger, zo meent driekwart van de stemmers. De oorzaak leggen ze vooral bij de jeugd zelf. „Die heeft zich niet meer in de hand”, is een antwoord waar driekwart van de respondenten het mee eens was. Zo’n 65 procent legt de zwartepiet bij de gezagsdragers: politie en de gemeente. Aan het voetbal ligt het niet. Slechts elf procent denkt dat voetbalrellen erger worden door slecht spelen.
Afgelopen week zijn tal van oplossingen voor het voetbalgeweld de revue gepasseerd. Bijvoorbeeld het tonen van foto’s van de daders op billboards en een levenslang stadionverbod voor hooligans die grof de fout in gaan. Vooral die laatste maatregel levert met tachtig procent veel bijval op onder de respondenten. Daders op billboards tonen vindt 65 procent een goed idee.
Feyenoord geen thuiswedstrijden meer laten spelen, een ander idee, vindt slechts bijval bij 18 procent. Een slecht plan, vindt een respondent: „Door de club te straffen verprutsen ze het voor alle supporters.” En: „Deze mensen kennen geen clubliefde.” Iemand anders: „Een verbod verplaatst het probleem, dat zag je maar aan de strandrellen van vorig jaar.”
Opsluiten
Behalve ’levenslang opsluiten’ en ’hard aanpakken’, kwamen er ook nieuwe suggesties van de stemmers voorbij, zoals relschoppers tijdens de wedstrijden laten opsluiten. Volgens een van de reageerders werkt dit in Engeland heel erg goed. Iemand anders zou het een goed idee vinden om de politie-inzet ’tot nul’ terug te brengen en het de clubs maar zelf te laten oplossen. Een ander plan dat de revue passeert is bij wangedrag van de supporters punten af te trekken.
De rellen bleven ook deze week nog actueel vanwege het nieuws dat de supporters een deal zouden hebben met de politie. De supporters zouden zich gedragen en de ME zou op afstand blijven. Maar een klein deel van de stemmers vond dit ’aanspreken van mensen op hun redelijkheid’ een goed idee. Een domme deal, vond echter de meerderheid van de stemmers. „Met supporters zijn dit soort afspraken niet te maken.”
Maar met dat voetbalrellen een typisch Rotterdams probleem zijn, daar is het grootste deel van de respondenten het niet eens. Aan de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb ligt het dus niet. De meesten leggen de verantwoordelijkheid voor het gedrag van de supporters dan ook niet bij de burgemeester, maar bij de voetbalclubs zelf. „De club zelf laten betalen voor de schade. En als die dat niet kan, dan geen club meer”, zo vat een van de reageerders het even samen.
Gevaarlijk
Van de zestig procent voetballiefhebbers onder de stemmers gaat ongeveer de helft nooit naar het stadion. De voornaamste reden die ze daarvoor aangeven is dat ze het te gevaarlijk vinden. Een supporter: „Ik heb het gedonder nu al twee keer meegemaakt. Ik ga niet meer. Te gevaarlijk.”
De andere helft van de voetbalminnende stellingstemmers gaat echter nog wel. En bij die andere acht eredivisiewedstrijden van afgelopen weekeinde was er namelijk weinig tot niets aan de hand.
Martine de Vente