
Naam: Witte
Leeftijd: 46 jaar
Club: FC Utrecht
Hij komt de stad niet uit!Opgroeiend in de Utrechtse wijk Zuilen, was het logisch dat ik bij de lokale voetbalclub Elinkwijk ging voetballen. Ze speelden betaald voetbal en mijn vader was fanatiek supporter. In 1970 fuseerde Elinkwijk,Velox en DOS tot FC Utrecht, maar dat lag heel gevoelig in Utrecht. Mijn vader is in het begin wel naar ze gaan kijken, maar toen er steeds minder Elinkwijkers in het team stonden, hield hij het na een seizoen voor gezien.Daarentegen vond ik het prachtig. Ik weet nog goed dat hij mij als klein jochie meenam naar de eerste wedstrijd van FC Utrecht. Dat was tegen Go Ahead Eagles, er zaten twintig duizend mensen op de tribune en we wonnen met 4-1.
Ik stond toevallig met mijn vader op de BunnikSide en was onder de indruk van het spektakel, iedereen stond heel dicht op elkaar en er werd met grote vlaggen gezwaaid.In vergelijking met Elinkwijk, waar maar achtduizend man kwamen, was de sfeer zo geweldig dat ik dacht: “Hier ga ik nooit meer weg, dit is mijn club!” Vanaf toen ging ik met jongens uit Zuilen elke wedstrijd naar FC Utrecht. We gingen met de fiets naar het stadion en zwaaiden onderweg met grote vlaggen.. De hele week waren we bezig met het maken van vlaggen, we wilden natuurlijk de grootste op de BunnikSide hebben. Met dat soort onschuldige dingen hielden de jongens op de BunnikSide zich toen bezig. We waren meer onderling aan het dollen, dan naar het voetbal aan het kijken. Er gebeurde altijd wel iets, het was echt een ongeorganiseerd zooitje.
Maar geleidelijk aan kwam daar verandering in….jongens en bendes vanuit heel de stad en omgeving vonden de BunnikSide en wilden er bij zijn en horen. We merkten dat tegenstanders en scheidrechters ons erg intimiderend vonden. Om de wedstrijd in Utrechts voordeel te beïnvloeden, gingen wij daar misbruik van maken. We zorgden ervoor dat de tegenstander echt bang werd, dat de Galgenwaard een hel voor ze werd. We hingen in de hekken, gooide dingen op het veld en zongen heel fanatiek liederen. Als de keeper van de tegenpartij voor ons vak stond, dan was het kaassie. We deden alles om er maar voor te zorgen dat hij bang werd. Ook konden we door ons fanatieke gedrag de scheidsrechter en dus ook de wedstrijd beïnvloeden.
Als de scheidsrechter in onze ogen een verkeerde beslissing had genomen, zongen we: “Hij komt de stad niet uit!” Hij wist dan dat hij ook echt de stad niet uitkwam. Na de wedstrijd werd hij bedreigt of werd hij achterna gezeten. Er zijn scheidsrechters die uren na de wedstrijd politiebegeleiding tot op de snelweg kregen. Als hij dan de volgende keer tweeduizend gekken achter de goal hoorde zingen”Hij komt de stad niet uit!”, dan kan ik me voorstellen dat hij dacht:”Dan heeft de tegenstander maar pech, maar ik wil wel veilig thuiskomen!”
Het was op een gegeven moment zo erg, dat als de BunnikSide schreeuwde om een penalty, er een paar minuten later alsnog een penalty gegeven werd. We hebben in die tijd echt heel veel thuiswedstrijden gewonnen puur door intimidatie van onze kant maar ook natuurlijk door de wisselwerking met de spelers. De spelers werden gedragen door onze aanmoedigingen en konden altijd wat meer geven en brengen. Daarom worden wij ook vaak met Engelse clubs vergeleken. De sfeer is en was uniek!
Uitwedstrijden was trouwens een heel ander verhaal, die wonnen we bijna nooit. Door deze frustratie gebeurde er ook altijd veel rondom uitwedstrijden. Het was eigenlijk altijd slopen en vechten. Uitwedstrijden tegen bijvoorbeeld Ajax verloren we standaard met 4-0. Maar toch gingen we er altijd heen, al was het alleen maar voor de sensatie en om ons te laten zien. Begin jaren tachtig gingen we een keer met negentig man zonder kaartjes naar Amsterdam. Nadat we met de trein waren aangekomen, zijn we op de Zeedijk in een kroegje gaan zitten. Omdat daar geen Ajax supporters waren, zijn we richting stadion De Meer gegaan. Elke Ajaxied die we onderweg zagen, gaven we klappen. dat was natuurlijk kicken…niemand maakte ons wat. Ondanks dat we verloren, was het een geslaagde dag, we hadden namelijk vrij op hun terrein gelopen en waren niet echt in de problemen gekomen! Rond eind 70 en jaren 80 was eigenlijk de ergste periode met het hooliganisme, politie en justitie zaten met de handen in het haar en straffen zoals nu bestonden nog niet. Dan is het wel zo makkelijk dat je bij een club hoort die tot de beruchtste werd gerekend! Toen kon je ook nog 3x opgepakt worden op een dag en ’s avonds gewoon Studio Sport kijken. Nu krijg je voor een futuliteit al een stadionverbod van minimaal een jaar en een cel of geldstraf. Ik ga nog altijd uit en thuis, want het rood-wit loopt door mijn bloed en ik ben gek van mijn club en voetbal. Maar de tijden van vroeger komen niet meer terug, dat is zeker.
Het “Verbroederings”toernooi
Met Ajax hebben we eigenlijk heel vaak vechtpartijen gehad, dat is altijd haat en nijd geweest. Het ging er niet eens om dat ze veel prijzen wonnen, maar meer om hun arrogantie en het feit dat bijna heel media Nederland op hun hand was, dat zette veel kwaad bloed, vraag het iedere andere club in Nederland en ze zeggen hetzelfde. Daarom vonden we het ook zo raar, dat we werden uitgenodigd voor een zaalvoetbaltoernooi bij hun in Amsterdam.We kregen te horen dat ze het leuk zouden vinden als we kwamen, maar dat we maar maximaal vijfentwintig jongens mochten meenemen. Wij hadden natuurlijk zoiets van: “Ja, met vijfentwintig man naar 020 wie garandeert ons dat wij daar levend wegkomen?”
We hebben toen toch het risico en de gok genomen, vooral ook omdat Carlos Picornie en nog wat andere belangrijke jongens van Ajax zeiden: “Jullie veiligheid, die regelen wij wel!” vertrouw op ons… echt vertrouwen deden we Amsterdammers niet, maar we wilden ons ook niet laten kennen en zijn met een leuk groepje naar 020 gegaan.
Op de bewuste dag komen we met vijfentwintig man die sporthal binnenlopen en zien dat deze helemaal vol zit met Amsterdammers. Nog geen voet binnengezet begonnen ze massaal te roepen: “Kanker Utrecht, we pakken jullie vanavond!”Dat vonden we met ons kleine groepje natuurlijk geen lekker idee. Gelukkig hadden Carlos en zijn jongens voldoende overwicht en er gebeurde verder die avond niet veel bijzonders…een man een man een woord een woord! We zijn toen gaan voetballen en wonnen dat toernooi ook nog. Na de toernooiwinst op zak te hebben, leek het ons wel leuk om nog een biertje te gaan drinken in de kantine…moet kunnen toch…haha.. In het begin ging het er allemaal gemoedelijk aan toe, maar na een tijdje merkte je wel dat er steeds meer een gespannen sfeer hing….teveel tegenstellingen en haat naar elkaar toe.
Een paar Utrechters werden door de drank baldadig en over en weer werd gescholden. Toen kwam Carlos naar ons toe en zei: “Volgens mij kun jullie beter weggaan nu, anders loopt het helemaal uit de klauwen!”Dat leek ons inderdaad ook het verstandigste en we zijn toen met de beker onder de arm glimlachend naar Utrecht gegaan. Carlos en de rest van de F-siders hadden respect voor ons dat we toch maar geweest waren en wij voor hem omdat hij zijn woord had gehouden. Iets waar ze tegenwoordig nog wat van kunnen leren!
Een tijdje later werden we uitgenodigd voor een zaalvoetbaltoernooi in Eindhoven. In al hun wijsheid leek het de PSV supporters leuk om te voetballen tegen supporters van verschillende rivaliserende clubs. De bedoeling was dat het een verbroederingstoernooi tussen Nac,PSV, Utrecht en Ajax supporters zou worden. Na de vorige ervaring hadden we zoiets van: “Als we er heen gaan, dan nemen we alleen maar goede jongens mee, want dit kan natuurlijk niet goed gaan de hele avond!”
We hebben toen een bus geregeld waar ruim vijftig man in konden. Toevallig zaten er zeven zaalvoetballers in, maar de rest van het gezelschap bestond uit de kopstukken van de BunnikSide.Zoals te verwachten was, kwam er tijdens een wedstrijd bonje. Een Utrechter kreeg ruzie met de halfbroer van Carlos Picornie en dat liep al bijna uit de hand. De rel in wording werd gesust door Carlos en een leider van ons. Wat meewerkte was, dat zij elkaar kenden van het kickboxen en menigmaal tegen elkaar in de ring hadden gestaan.Maar na een tijdje was er geen houden meer aan. De meeste waren stoned, dronken en baldadig. Utrechters gingen een verpleeghuis achter de sporthal in en kwamen terug met gloednieuwe messen en keukengerei. Voordat het echt escaleerde, kwam de sporthalbeheerder eraan en werd het hele toernooi afgeblazen.
Maar wij hadden ons verheugd op een avondje Eindhoven en besloten om toch maar even in de stad een biertje te gaan drinken. Net voordat we allemaal de bus in willen stappen, komt ineens de politie eraan. Helemaal in paniek zeiden ze: “Niets geen biertje drinken, alle clubs gaan de stad uit!”Terwijl we, rijdend richting Utrecht, in de bus zitten dachten we: “Het is veel te gezellig. Weet je wat we doen? Schijt aan… we gaan toch het centrum van Eindhoven in, om een biertje te pakken”
Komen we aan in het centrum, blijkt Ajax hetzelfde idee te hebben opgevat. Die waren ook nog even teruggegaan om gezellig iets te drinken.Omdat we het van beiden partijen wel grappig vonden, lieten we elkaar met rust en werd het zowaar nog even gezellig. Uiteraard kan zoiets maar een half uurtje duren, want er werd door iemand traangas gespoten en daarna ging het helemaal los. Het was echt overal vechten, totdat de politie kwam en het hele centrum afzette.
Utrecht en Ajax werden beiden hun eigen bus ingestuurd en vriendelijk verzocht Eindhoven te verlaten. We rijden nog maar net en komen, na het tellen van de koppen, erachter dat we niet compleet zijn. We bevelen de chauffeur te stoppen, maar omdat hij blij was eindelijk naar huis te kunnen, weigerde hij dat.
Iemand haalt de sleutels uit het contact en zegt tegen zowel chauffeur als politie: “Luister goed. Wij vetrekken niet eerder uit Eindhoven, voordat we compleet zijn!”Nadat er links en rechts wat verdwaalde Utrechters werden gevonden, kon de reis hervat worden. Toch wel enigszins vermoeid geraakt, wilden we snel naar Utrecht toe. Omdat veel jongens inmiddels moesten plassen werd net buiten Eindhoven nog één keer de bus stilgezet op een parkeerplaats. De jongens wilden snel plassen, de bus weer in en naar Utrecht toe. De politie die ons nog steeds achtervolgde, dacht dat wij hele andere plannen hadden en weer terug naar Eindhoven wilde. De auto’s met blauwe zwaailichten werden gestopt, agenten stappen uit en van hun hoofd was af te lezen, dat ze nu korte meteen met ons wilden maken. Maar nog voor dat een agent iets kon zeggen, werd er vanuit de bus een asbak gegooid. Ongelukkig genoeg kwam deze op het hoofd van een agent en naar verluidt bleek later dat hij daardoor waarschijnlijk invalide is geworden. De agent werd afgevoerd en wij werden door een kwade menigte van agenten omsingeld. Een paar jongens zagen nog kans om via struiken te vluchtten. Eén van deze jongens is later door de politie op de snelweg aangehouden. Ze vroegen hem:”Wat doe jij hier?” Enigszins zenuwachtig antwoordde hij:”Allez, ik kom uit België en ik ga naar mijn vriendin” Niet wetende wat ze met dit vreemde antwoord aanmoesten, heeft de politie hem maar laten lopen….lache…De rest werd meegenomen naar Eindhoven. Daar aangekomen bleek dat Ajax ook al vast zat. Nadat veel jongens een weekend hadden vastgezeten, heeft deze dag nog dagen lang de media beheerst. Kranten kopten: “Verbroederingstoernooi in Eindhoven loopt helemaal uit de hand!”Opvallend is, dat we daarna bijna nooit meer zijn uitgenodigd voor een voetbaltoernooi in een andere stad…haha… Dat was wel jammer natuurlijk, maar deze dag zal me altijd bijblijven.
“Fucking Wankers!”
Een andere wedstrijd die ik niet snel vergeten zal, is de oefeninterland Engeland - Nederland in Londen. In 1988 speelde beide teams tegen elkaar ter voorbereiding van het naderende Europees Kampioenschap in Duitsland. Om ons eens te kunnen meten met de beruchte Engelse hooligans, was het de bedoeling dat supporters van Ajax, Feyenoord, Den Haag en Utrecht zouden gaan samenwerken mede met het oog op het naderende EK . Een paar weken voor de wedstrijd was er in Utrecht een vergadering, waar de leiders van deze vier clubs het één ander zouden gaan overleggen. Die Amsterdammers waren binnen tien minuten weer weg. Begrijpelijk ook wel, want één van hun kreeg een gun op zijn kop en ze voelden zich duidelijk niet op hun gemak. Er werden door de overgebleven drie clubs afspraken gemaakt over kaarten, de te nemen route,aantal supporters en het tijdstip van vertrekken. Kaarten werden geregeld buiten de officiële kanalen om ( via de toenmalige veiligheidsman Rob den Bakker…jaja) , zodat we in een vak zouden zitten, bedoelt voor Engelse supporters.Vlak voor de wedstrijd bleek Feyenoord niet meer te durven wegens onenigheid met Den Haag, dus toen hebben alleen Den Haag en Utrecht de reis gemaakt.
Vanuit Utrecht vertrokken zo’n zestig kopstukken van ons met de bus naar Engeland. Iedereen moest aan de chauffeur 50 gulden busgeld betalen, maar in die tijd circuleerden vele valse honderdjes en veel van ons hadden die op zak. Je kan wel nagaan wat er gebeurde, de chauffeur kreeg alleen maar honderdjes en het wisselgeld liet iedereen zitten. We konden dus niet meer kapot bij die man. Onderweg kwamen we zoals afgesproken Den Haag tegen, die met zo’n zeventig a tachtig man waren komen opdagen. Ondanks dat we in België al werden aangehouden en gefouilleerd, zijn we toch op de boot naar Engeland gekomen. Op wat kleine onderlinge incidenten na met Den Haag, verliep de reis over zee zonder al te veel problemen, wel was er constant politiebegeleiding. In Engeland aangekomen, was het de bedoeling dat we met de trein naar Londen zouden reizen. Maar plotseling zien we een Utrechter in een auto met Engels kenteken voorbij rijden. Hij had geen zin in een lange treinreis, is in een auto op die boot gaan zitten en is in keer naar Londen gereden. Nadat we onder politiebegeleiding met de trein in Londen aankwamen, gingen we met de metro verder richting het Liverpool Street station. Wat schets onze verbazing komt dood leuk diezelfde jongen weer aanlopen. In dronken toestand klaagde hij: “Dat links rijden is veel te moeilijk, ik ga weer met jullie mee!” Vanaf Liverpool Street moesten we van de politie de metro uit en werden we in dubbeldekkers gezet. Het was daar zo druk, dat we stapvoets moesten rijden, was er net een schietpartij geweest, iedereen stond strak. Het viel ons ook op dat we bijna geen normale supporters zagen, maar alleen maar getatoeëerde Engelse hooligans die hun agressie op onze twee bussen wilde afregeren. “veilig” achter de ramen van onze bussen, beantwoordden we het: “Fucking Wankers!” met lacherig gezwaai. We konden het stadion al zien en het zou niet lang meer duren, voordat we veilig met deze bussen bij ons vak zouden worden afgezet. Maar opeens stoppen de bussen en moesten we het laatste stukje verder lopen. We stappen uit en zien daar een mensenmassa ons opwachten, echt niet normaal meer!Het waren echt alleen maar hooligans die ons wilden aanvallen, je zag er geen gewone supporter tussen. Wat wij toen nog niet wisten, was dat een Utrechter de weken voorafgaand aan deze wedstrijd verschillende Engelse kranten had aangeschreven. Middels een brief had hij laten weten dat: “Nederlandse hooligans korte metten zouden maken met hun Engelse collega’s!”
Dat hebben we geweten, toen we de bussen uitstapten. Alles wat zich ook maar een beetje een Engelse hooligan voelde, stond ons met een glimlach op het gezicht op te wachten.De eerste groep begint aan de wandeling en wij zien dat ze helemaal worden ingesloten. Wij dachten: “Nou, die worden echt helemaal de tering geslagen”.
Maar met veel moeite weet de politie die Engelsen op afstand te houden. Dat was fijn voor die jongens, maar wij dachten: “Ja, nu moeten wij nog. Dat redden we nooit!” We hadden veel goede jongens bij ons, maar dit was vechten tegen de bierkaai. We wilden ons niet laten kennen en zijn toen maar blind gaan lopen. Overal om ons heen waren Engelsen aan het uitdagen. We werden maar begeleid door zo’n twintig agenten, maar die Engelsen hebben/hadden daar zo’n respect voor, dat ze niet doorbraken. Iets wat in Nederland zeker wel was gebeurd. We hebben uiteindelijk ongedeerd het stadion weten te bereiken,maar het leek uren te duren voordat we er waren. Onder de wedstrijd kregen we contact met een Engelsman, die ons vertelde dat in de kranten had gestaan dat wij zouden komen. Alle grote harde kernen van Engeland waren op deze wedstrijd afgekomen, om die Nederlanders eens aan het werk te zien.. In het stadion zaten er veel crews van de bekende clubs, maar buiten stonden er nog duizenden te wachten. Tijdens de wedstrijd konden ze net niet bij ons komen maar na de wedstrijd hebben we twee uur in ons vak moeten wachten, voordat de politie ons een veilige terugreis kon garanderen. Door het lange wachten hebben we de Ferry gemist. De politie heeft ons vervolgens naar een andere haven gebracht, waar we de volgende ochtend met de boot terug konden naar Nederland. Pas in Nederland hoorden we dat die brief door een Utrechter was geschreven. We waren natuurlijk hartstikke kwaad op hem, maar later hebben we er wel om kunnen lachen.
Mede doordat Feyenoord en Ajax het niet aan durfden om wat voor reden ook, kregen Den Haag en Utrecht toch wel respect voor elkaar. Je hebt samen dit avontuur beleefd en dat schept toch een band met die jongens. Als we elkaar nu nog tegenkomen , dan maken we even een praatje en laten we elkaar verder met rust. Ik kan me voorstellen dat het voor mensen die niet mee zijn geweest, het moeilijk te accepteren is dat je met de vijand praat. Maar ik denk dat je het beleefd en gevoeld moet hebben, om het te kunnen begrijpen. Dat was en is voor ons een erecode!