Rechts op de Roltrap
Wie kent het niet? Je hebt 2 minuten overstaptijd maar door een volgepakte roltrap red je het niet om jezelf op tijd door de mensenmassa te werken en je trein te halen. Roltrappen zijn van oorsprong ontwikkeld om mensen sneller van A naar B te vervoeren. In Nederland is vaak het tegenovergestelde de realiteit.
De roltrap was een uitvinding van de Amerikaanse ondernemer Charles Seeberger, die in 1897 de allereerste neerzette in het New Yorkse pretpark Coney Island. Een hedendaagse roltrap heeft een gemiddelde ‘economische levensduur’ van twintig jaar. Dit is afhankelijk van hoe intensief hij wordt gebruikt en waar hij zich bevindt. Een trap in een afgesloten ruimte en met relatief weinig gebruikers houdt het langer vol dan eentje die weer en wind en massa’s gebruikers moet trotseren.
Een van de redenen voor de installatie van nieuwere roltrappen – geleidelijk aan, afhankelijk van de leeftijd - is dat zij iets sneller ‘rollen’ – 0,65 meter per seconde in plaats van 0,5 meter – en aldus vanzelf zorgen voor een snellere doorstroming. Een andere maatregel, uitsluitend op station Utrecht Centraal, is het tegelijkertijd in dezelfde richting laten draaien van twee naast elkaar gelegen roltrappen. Dit gebeurt met regelmaat in de ochtend- en avondspits, ’s ochtends vanaf de perrons de stationshal ín en ’s avonds de andere kant op.
Een vlottere doorloop bevorderen is lastig. Een roltrap nóg sneller laten draaien is geen optie, want dan wordt het op- en afstappen lastig en riskant, vooral voor oudere mensen. Langzaam erop, langzaam eraf en tussendoor lekker vaart maken kan ook niet. Want de treden zijn een soort karretjes die met wieltjes over een rails rijden. Deze ‘karretjes’ zitten als schakels van een ketting aan elkaar vast en móeten zich allemaal even snel verplaatsen.
Het antwoord schuilt volgens ons in menselijk gedrag. “In landen als Engeland, Australië en Rusland is het een ongeschreven regel: wie geen haast heeft, gaat rechts op de trap staan, zodat links ruimte blijft voor mensen die sneller naar boven willen. Zoiets ontstaat uit gewoonte.

.
Gegroet een WYNN