Alles draait om karakter
door Daphne van Dijk
AMSTERDAM - Een eeuw geleden wilden vrouwen graag een rijke man trouwen. Status was belangrijk. Maar het streven naar een grote auto voor de deur, een mooi huis en dure kleding en sieraden heeft allang geen prioriteit meer. 37 procent van de Nederlanders vindt het zelfs een beetje zielig als je de show probeert te stelen met opvallende dure spullen, zo blijkt uit een onderzoek van NetPanel.
Alles is tegenwoordig door iedereen redelijk makkelijk te verkrijgen. Eigenlijk hebben wel alles al en zitten we in de top van de piramide van Maslow. Volgens dit psychologische model doorloopt elk mens op de wereld een bepaalde behoefteopbouw. Je voldoet eerst aan je basisbehoeften als eten, drinken, kleding en een dak boven je hoofd, voordat je aan 'luxere', minder noodzakelijke dingen toekomt als veiligheid. Daarna komen de sociale behoeften (erbij horen) en vervolgens reputatie en eigendunk. Boven aan de piramide staat zelfverwerkelijking: doen wat je roeping is.
Het streven naar materieel bezit is geen prioriteit meer. Hieruit volgt dat bezit ook geen aanzien meer verwerft. De topdrie van wat de Nederlander tenminste wil verwerven of behouden is een fijne vriendenkring, innerlijke rust op de tweede en op de derde plaats een partner. Wel zijn er kleine verschillen tussen de geslachten. Vrouwen hechten volgens het onderzoek meer belang dan mannen aan het verwerven of behouden van een gezinsleven (49% versus 33%) en zij streven meer naar zelfontplooiing (23% versus 15%). Mannen daarentegen verlangen meer naar intellectuele ontwikkeling en kennis (32% versus 21%) en erkenning (21% versus 15%).
Toch wil iedereen succesvol zijn, maar imponeren we anderen tegenwoordig het liefst met ons karakter. Volgens de doorsnee Nederlander heb je het tegenwoordig vooral gemaakt in je leven als je gelukkig bent en daarnaast je dromen hebt waargemaakt, lekker in je vel zit en goed, eerlijk en oprecht naar anderen toe bent.
Uitspraak van verwijderd op zondag 27 november 2005 om 22:26:
echt waar ik zie het echt steeds vaker de echte leuke en knappe mannen zijn gewoon al veel te vroeg bezet...
jammer hoor
wie vind dat ook maar ja je doet dr zo weinig aan hè
Misschien eens wat verder kijken dan je neus lang is.