gisteren naar Saxon geweest
goed concert!
mannetje of 700 aanwezig, en alleen maar echte fans! dus elke nummer werd luidkeels meegezongen.
de band had er zo'n zin in dat ze 2x terugkwamen voor toegiften, en alles bij elkaar hebben ze gewoon 2 uur staan optreden!
ik had de eerste lp (je weet wel zo'n grote zwarte schijf van vinyl) meegenomen, en daar heb ik de handtekeningen van Biff Byford en Paul Quinn op kunnen regelen, aangezien dat de enigste 2 van de band zijn die er al vanaf de eerste lp bij zijn.
Saxon - Lionheart
Jaar van release: 2004
Label: SPV / Steamhammer Records
Saxon had met hun vorige cd Killing Ground een regelrechte klapper gemaakt. Ze wisten de magie van klassieke platen zoals Wheels Of Steel weer te pakken te krijgen en zo kwam het dat ze weer eens een ouderwets goede plaat gemaakt had. De cd kreeg ook nog eens overal lovende recenties. Dan heb je als band zijnde er een zware kluif aan een waardig opvolger te maken. Daarom duurde het dan ook drie jaar tot er die opvolger er kwam. De band had trouwens niet stilgezetn, want er kwam nog een verzamel-cd uit en de langverwachte DVD The Saxon Chronicles. En natuurlijk werd er nog elk jaar flink getourd. De laatste maanden werden echter gespendeerd om Lionheart te maken. Het resultaat ligt nu in de winkels.
Om maar meteen met de deur in huis te vallen: Lionheart is een geweldige cd geworden! Was Killing Ground nog een hardrockplaat met een metalen randje, Lionheart klinkt voor de volle 100% metal! Dit komt voornamelijk door de productie van Charlie Bauerfiend (Helloween, Blind Guardian), waardoor Saxon eens een modern geluid heeft gekregen. Daarmee kunnen ze nu makkelijk de competitie aan met de nieuwe generatie heavy metal bands zoals Primal Fear, Dream Evil ea. Het mooie is dat de nummers voor de rest wel weer typisch Saxon zijn, maar soms zitten ze wat doordachter in elkaar dan normaal. Opener Witchfinder General bijvoorbeeld, met veel gitaarriffs en een duister sfeertje. Dit uptempo nummer is dan ook één van de beste van de cd. De titeltrack verdient ook aandacht, want het is een mooi episch nummer geworden over de koning Leeuwenhart. Tijdens de coupletten hoor je veel cleane gitaarlijnen door elkaar, nog zo'n leuk experiment. Biff Byford zingt het nummer in met een passie die ik nog nooit gehoord heb van hem!
Nummers zoals Man And Machine, To Live By The Sword en English Man 'O' War klinken dan wel weer vertrouwd aan. Searching For Atlantis is nog zo'n hoogtepunt. Dit nummer brengt je in hogere sferen door onder andere het trage tempo en de acoustische gitaren die slim verwerkt zijn. De afsluiter Flying On the Edge verdient ook nog een extra vermelding. De meeste nummer van de cd gaan namelijk over historische feiten, maar dit nummer gaat echter over een band die bijna te laat komt voor een concert. Echt weer zo'n typische tekst die alleen Saxon kan bedenken. Flying On The Edge doet qua tempo denken aan het nummer Denim & Leather, maar op het laatste moment wordt het gaspedaal nog even ingedrukt voor een spontane jamsessie!
Met Lionheart heeft Saxon een moderne plaat gemaakt, die toch weer vertrouwd klinkt. Ook klinkt de band hongeriger dan ooit. Petje af daarvoor, dit is immers toch alweer de 16e studioplaat. Misschien dat nieuwe drummer Jorg Michael (ex-(?)Stratovarius) daar iets mee te maken heeft? In ieder geval, de band kan zo nog jaren doorgaan. Saxon zal wel weer flink gaan touren na de release, dus zorg dat je ze live ziet. Kansen zat, ze komen immers vaak genoeg naar Nederland.
Tracklist:
1. Witchfinder General
2. Man And Machine
3. The Return
4. Lionheart
5. Beyond the Grave
6. Justice
7. To live by the Sword
8. Jack Tars
9. English Man´o`war
10. Searching for Atlantis
11. Flying on the Edge
Laten we eens zo’n kwart eeuw teruggaan in de tijd. Metal heerste in die dagen en ondergetekende was één van haar volgelingen. Lange haren. Jeans en leer. Headbangen op Iron Maiden, Judas Priest, Motörhead, Tygers Of Pan Tang,... Je weet wel, de Grootheden. Die dagen zijn natuurlijk al lang vervlogen (het meeste van die haren is trouwens ook al verdwenen), maar ik heb er nog steeds goede herinneringen aan. Sommige van de albums uit die tijd horen nog steeds bij mijn favorieten.
Saxon hoorde ook bij die Grootheden, natuurlijk. “747(Strangers in the Night)” en “Dallas 1 PM” behoorden tot mijn favoriete songs. “Strong Arm Of The Law” en “Denim and Leather” zouden spoedig tot de klassieke heavy metal-albums worden gerekend en “The Eagle Has Landed” wordt zelfs nu nog vaak vermeld in lijstjes met beste live albums aller tijden. Ik volgde de band tot en met “The Power And The Glory”, waarna de band radicaal van sound veranderde en mijn smaak ook wijzigde. Ik verloor Saxon uit het oog.
Tot vorig jaar, toen ik in een opwelling hun recentste “Killing Ground” kocht, vooral omdat ik erg nieuwsgierig was naar hun versie van “In The Court Of The Crimson King”, een van mijn favoriete nummers, maar een vreemde keuze voor een band als Saxon. Ik was verstomd. Niet alleen waren ze erin geslaagd een schitterende versie van de King Crimson-klassieker op te nemen, de volledige plaat stond als een huis! Dit was duidelijk een terugkeer naar hun roots, en de plaat haalde zowaar bijna het niveau van hun bovengenoemde klassiekers.
En nu is er dan hun nieuwe album, “Lionheart” (met alweer een fantastische cover van Saxons huisartiest, Paul Raymond Gregory). Het album heeft een vliegende start met “Witchfinder General”, het hardste en snelste nummer van de plaat, waarop het waanzinnige drumwerk van nieuwkomer Jörg Michael (Stratovarius, Axel Rudy Pell) onmiddellijk opvalt. Dit zet de toon voor een groot deel van het album; luister maar eens naar “Justice” en “To Live By The Sword”. Maar ik hoor de band toch liever in nummers als “Searching For Atlantis”, “Beyond The Grave”, “Flying On The Edge” en het schitterende titelnummer. Het tempo is hier minder verscheurend, en dat schept ruimte voor de dingen waar Saxon het best in is: heavy riffs, gecombineerd met melodieuze chorussen en fantastische gitaarsolo’s. De drums klinken hier ook wat klassieker, wat de band beter af gaat. OK, ook deze nieuwe Saxon staat bol van de clichés, zowel in de muziek als in de teksten. Maar wie kan het de groep kwalijk nemen; ze hebben ze uitgevonden!
Het nieuwe album is niet zo overweldigend goed als “Killing Ground”. Terwijl die laatste iets van een terugkeer betekende naar hun klassieke sound, ligt “Lionheart” meer in de lijn van de recentere “Unleash The Beast” (1997) en “Metalhead” (1999). Harder en sneller, maar met wat minder variatie. Geen nood, er is ruim voldoende van het karakteristieke Saxon aanwezig en fans zullen zeker niet ontgoocheld zijn. Ik ben er trouwens zeker van dat velen deze ‘heavier’ versie zullen verkiezen. Saxon staat er nog altijd, en ze hebben de jongere generatie nog steeds iets te leren.
hele mooie foto's komen vandeweek, altijd handig een vriend die proffotograaf is en foto's van het concert was maken
