Partyflock
 
Profiel · 598451
Profielafbeelding · Paus-Remus
Live bij remus in concert ''like a virgin'' x Sinds Kort Gastenboek Beschikbaar
Deze gebruiker is al geruime tijd niet meer langsgeweest en staat derhalve op non-actief.
NaamRemus Actiwalizatus de 3e
WoonplaatsSint Annaparochie (Friesland)
LandNederland 🇳🇱
BeroepDJ/Producer, Priester, Sexfanaat
Geboortedatum22 november
Geslachtman
Geaardheidhetero
Relatienee
Favoriete genresbreakcore, garage, hardcore, Klasieke Opera Globaale Maximunime Speedstyle, speedcore, terror
drum & bass, hardcore
Favoriete sites
Lid sinds17 mei 2007 15:24
Statusinactief
Laatst hier21 november 2007 15:40
Laatste aanpassingwoensdag 21 november 2007 om 15:28

Agenda

Laatst bezochte feest was op vrijdag 5 oktober 2007: Speedfreaks & Terrorheads, Carte Blanche, Weert

Statistieken

916·pagina's bekeken
4Partyflockvrienden
32·favorieten
17·evenementen bezocht
2×geciteerd
12·opmerkingen
1·waardering
8·privéberichten verzonden
9·privéberichten ontvangen
Waarschuw beheerder
De Achtergrond Info Van Paus Eramus & Paus Clitoniozz

Rome is de hoofdstad van Italië en heeft 3,8 miljoen inwoners. De stad ligt aan rivier de Tiber en heeft veel oude gebouwen, waaronder het Colosseum.


Geschiedenis
Rome is al meer dan 2700 jaar oud. De echte datum voor het ontstaan is 21 april 752 voor Christus. Het ontstaan van Rome kent een lang verhaal:
Er waren eens twee tweelingbroers, Remus en Romulus. Het waren kinderen van God en Mars. De slechte koning liet ze achter aan de oever van de rivier de Tiber toen ze nog baby's waren. Een wolvin deed alsof ze de moeder was van de tweeling en liet ze melk bij haar drinken. Een herder nam de kinderen mee en zorgde voor ze. Toen ze ouder waren besloten ze een stad te bouwen. Deze kwam op de heuvel Palatinus bij de Tiber. De broers kregen ruzie en bij een gevecht doodde Romulus Remus. Toen werd Romulus de eerste koning van Rome.

Eigenlijk waren het de Etrusken die begonnen met het bouwen van Rome. Ze kwamen uit een plek die nu Toscane heet. Dat ligt ten noorden van Rome. De Etrusken versloegen de bevolking die op de heuvels bij de Tiber leefde. Tussen twee heuvels legden ze land droog en maakten daar een marktplaats. Ze bouwden ook stadsmuren en tempels. In 509 voor Christus versloegen de Romeinen ze en namen de stad over. Er kwamen toen veel handelaren en reizigers naar Rome omdat dit een goede plaats was om de rivier over te steken. In plaats van een klein stadje groeide Rome uit tot een machtige stad. De Romeinen bouwden tempels voor de Romeinse goden, een groot marktplein (Forum) en een enorme sporthal (Colosseum). Het doel van de Romeinen was om één groot rijk te creëren. Veel resten van oude gebouwen, zoals het Colosseum, zijn nog te bezichtigen.


Het Vaticaan
Paus Paulus XI kreeg in 1929 een kleine staat, het Vaticaan, van de Italiaanse leider Mussolini. Het Vaticaan is de kleinste staat ter wereld, minder dan een halve vierkante kilometer. Het staatje ligt midden in de stad Rome. Dit Vaticaan is het machtigste centrum voor de Rooms-katholieke kerk. Er wonen ongeveer 500 mensen in het Vaticaan. Ondanks dat het zo’n klein staatje is, heeft het wel een bank, postkantoor en treinstation. De bank wordt ‘il Banco Delio Spirito Santo’ genoemd en dat betekent:
"De bank van de Heilige Geest." Het Vaticaan heeft ook een eigen krant. Deze heet L'Osservatore Romano. Daarnaast is er ook een radiostation. Dit was het eerste radiostation van de hele wereld. Het paleis van het Vaticaan is het grootste gebouw van Vaticaanstad. Er zijn ongeveer 1400 zalen, kapellen en kamers in het paleis. Slechts enkele kamers worden door de paus en zijn staf gebruikt. Ze leven en werken hierin. De andere kamers worden gebruikt voor musea en de bibliotheek.


De Paus
De eerste paus van Rome was Sint Petrus. De paus is tegenwoordig het hoofd van de katholieke kerk. In het Vaticaan woont hij met zijn huishouding. Voor miljoenen mensen op de hele wereld is de paus hun geestelijke leider. De bisschoppen dragen zorg voor een groep kerken en hun congregaties (dat zijn de mensen die een bepaalde kerk bezoeken). De bisschoppen worden gekozen door de paus.

Urbi et Orbi
De paus staat elke zondag voor het venster van het Vaticaan om de mensen op het Sint-Pietersplein toe te spreken. Hij houdt dan een korte toespraak. Alleen met Kerstmis en met Pasen zegent de paus heel de katholieke kerk. Zijn boodschap wordt dan overal op de wereld uitgezonden op radio en televisie. Deze zogenoemde Paaszegen wordt ‘Urbi et Orbi’ genoemd. Dat betekent "voor de stad en voor de wereld". De naam is geschreven in het Latijn. Deze taal werd door de oude Romeinen gesproken. Het Latijn is de traditionele taal van de katholieke kerk, maar de paus spreekt de zegen in verschillende talen uit.

Een nieuwe paus
Als er een paus dood gaat wordt er een nieuwe paus door de kardinalen gekozen. Dit stemmen duurt 15 tot 20 dagen. Per dag wordt er twee keer gestemd. Na elke keer dat er gestemd is ziet men buiten aan de kleur van de rook of er een nieuwe paus is. Als er zwarte rook is betekend dit dat er nog geen paus, als de rook wit is, is er een nieuwe paus gekozen. In 2005 duurde het stemmen drie dagen. De nieuwe paus is een Duitser. Hij heet Ratzinger, maar hij noemt zich Paus Benedictus XVI.


Kunst Van Rome
In Rome staan schitterende gebouwen en kunstwerken. De eerste mensen die in Rome bouwden maakten de gebouwen na van de Grieken. Etruskische bouwers versierden Romeinse huizen met terracotta beelden en muurschilderingen. Terracotta is aardewerk gemaakt van klei en zand. De bouwwerken van Rome groeiden als het ware met Rome mee. Rome werd groter en de gebouwen ook. De mensen versierden steeds meer hun huizen. Veel keizers lieten grote paleizen en bruggen in Rome bouwen. Julius Caesar (een Romeinse keizer) had veel plannen voor gebouwen aan het Forum. Hij stierf in 44 voor Christus. Zijn plannen werden toch uitgevoerd door keizer Augustus.

In 64 na Christus werden veel gebouwen en kunstwerken in Rome verwoest door een brand. Keizer Nero gaf de christenen de schuld van de brand en bouwde voor zichzelf een groot huis. Aan de voorkant was het helemaal goud en bij de voordeur stond een groot beeld van hem zelf. Hij noemde het huis ‘Domus Aurea’. Dat betekent het ‘Gouden Huis’.

Diocletianus liet enkele badhuizen in Rome bouwen. Zo groot dat er wel 3000 mensen in konden. Mensen gingen naar badhuizen om te kletsen met vrienden en kennissen. In de badhuizen waren winkels, galeries en bibliotheken.

Christelijke kunst
Na 380 na Christus werd Rome een christelijke stad. Kunstenaars in die tijd schilderden het leven van Jezus en de heiligen uit verhalen van de bijbel. Ze beeldden Jezus dan uit als herder met een lam over zijn schouder. Hij had dan vaak een Romeinse tuniek aan. Dat is een kledingstuk zonder mouwen.

Michelangelo

De Christelijke kerk werd steeds machtiger en rijker. De kerken die de pausen als opdracht gaven om te bouwen werden versierd door kunstenaars. Paus Julius II wilde in 1508 dat kunstenaar Michelangelo Buonarotti het plafond van de Sixtijnse Kapel in het paleis van het Vaticaan versierde. Hij schilderde Adam en Eva, de Ark van Noach, en David en Goliath. Hij deed 4 jaar over dit werk. Hij ontwierp ook de koepel van de Sint-Pieterskerk. Hij was ook beeldhouwer. Het beroemde beeld van Maria met de dode Jezus in haar arm en wordt de Piëta genoemd.

Bernini
Gianlorenzo Bernini was een andere belangrijke kunstenaar in Rome. Hij maakte beelden voor graven van enkele pausen. Ook maakte hij heel mooie ontwerpen voor fonteinen. Waarschijnlijk was hij de eerste kunstenaar die stromend water gebruikte als een belangrijk onderdeel van zijn beeldhouwwerken. Ook heeft hij de beroemde fontein ‘Fontana dei quattro fiumi’ ontworpen In het Nederlands betekend dit ‘Fontein der vier stromen’.

Moderne kunst
De katholieke kerk vraagt nog steeds kunstenaars om schilderingen en beelden te maken. Het Vaticaans museum heeft een speciale kamer waarin enkele moderne kunstwerken staan. Daar staan onder andere kunstwerken van Mark Chagall, Pablo Picasso en Edvard Munch.


Mooie plekjes in Rome
Piazza del Popolo
Het plein Piazza del popolo ligt aan de voet van het park Villa Borghese in Rome. Er staan twee kerken aan het plein. Deze staan gescheiden door een straat. De Santa Maria dei Miracoli en de Santa Maria di Montesanto. De ontwerper van het plein heeft ook het Sint Pietersplein in Rome ontworpen.

Trevi Fontein
De Trevi Fontein is de bekendste en grootste fontein van Rome. Hij is ongeveer 26 meter hoog en 22 meter breed. De fontein staat op het plein Piazza di Trevi. De architect is Nicola Salvi.

Pantheon
Het Pantheon is een tempel die werd gebouwd tussen 118 en 125 na Christus. ‘Pan’ betekent ‘alle’ en ‘theon’ betekent ‘goden’. Pantheon betekent dus ‘alle goden’.

Gesù
Een kerk in Rome is de Santissima Nome di Gesù. De naam betekent: ‘De meest heilige naam van Jezus’. Deze kerk is in de 16e eeuw gebouwd.
De stichting van Rome
Italië het land van de oude goden. Het is dan ook geen wonder dat aan het ontstaan van de stad Rome een flinke legende is verbonden. Romulus en Remus, een tweeling, volgens de overlevering gevonden en gezoogd door een wolvin. Zij wilden een stad stichten en vroegen hun goden om een orakel wie de koning van hun stad mocht worden. Uiteindelijk is het Romulus die de stad bouwt en koning wordt.


AS Roma
Net als bijna alle hoofdsteden van Europa, is ook Rome in het bezit van niet één, maar twee internationale voetbalclubs. AS Roma de club die in 1927 is ontstaan na de fusie van een drietal lokale voetbalverenigingen. Samen met Lazio Roma speelt AS in het Stadio Olimpico en is uitgegroeid tot een club van wereldformaat met wereldspelers.


Het Colosseum
Rome is een stad die in het zijn stempel drukt op het toerisme. Een stad met vooral heel veel oude cultuur. Het Colosseum is hier een deel van. Een Arena, voor zijn tijd van ongekende grootte, waar heel veel mensen en dieren de dood hebben gevonden. Als martelaar, gladiator of als ordinaire veroordeelde. Wat in het heden gezien wordt als wreed en gruwelijk, werd aan het begin van onze jaartelling als heel normaal ervaren.


Het Colosseum en de gladiator
Dit was een wreed vermaak, kijken hoe gladiatoren een man tot man gevecht voeren tot de dood erop volgt. Of nog wreder hoe meerdere mannen tegen elkaar of tegenover wilde dieren in de Arena stonden. Wie het laatst overbleef was uiteraard de winnaar. De rest was dood of werd zwaargewond het strijdtoneel afgedragen.


Het monument Victor Emanuel II
Tussen alle oude opgravingen, musea en overblijfselen uit de Romeinse tijd, staat het monument van Victor Emanuel II. Hij werd in 1861 uitgeroepen tot de 1e koning van het verenigd Italië. Het was zijn droom en wens om een verenigd Italië te vormen en met behulp van diverse anderen is hem dat gelukt. Hij bracht Italië samen zoals wij het tot op heden nog steeds kennen.


Vaticaanstad in Rome
In 1870 wordt de Paus een stuk grond toegewezen, het huidige Vaticaanstad. In 1929 werd dit kleinste landje ter wereld onafhankelijk. Het is nog geen km² groot, maar in het bezit van veel musea, kunst en de grootste kerk ter wereld.


Rome en Michelangelo
Een artiest van wereldformaat. Hij was niet alleen architect, maar ook beeldhouwer en kunstschilder. Hij was geliefd bij vele pausen en kreeg veel opdrachten, onder andere om de Sint Pieterskerk af te bouwen. De opdracht voor het verfraaien van de Sixtijnse kapel. Het beroemdste beeld binnen in de Sint Pieter is misschien wel de Piëta, ja natuurlijk ook gemaakt door Michelangelo.


Bernini in Rome
Niet de gehele Sint Pieterskerk komt voor rekening van Michelangelo. Het enorme plein dat voor de kerk ligt, is ontworpen door Bernini, een verzamelplaats voor het volk. Bovenop de zuilenrij rondom het plein staan maar liefst 140 beelden. Vele van de fonteinen die Rome sieren komen van de hand van Bernini, vooral de beroemde fonein van de vier meren.


Zwitserse garde
Midden in Rome ligt het kleine staatje Vaticaanstad. De beveiliging van de Paus is in handen van de Zwitserse garde. In Rome zelf hebben ze helemaal niets te vertellen, hun functie heeft alleen binnen het Vaticaan waarde. Maar de mooi geklede heren met hun hellebaarden dragen zeker mee aan de hoeveelheid toeristen die jaarlijks hun richting op komen.


Winkelen in Rome
Nu eerst even winkelen, de musea zijn al bekeken of blijven nog wel even waar ze zijn. Rome is volop voorzien van genoeg winkelstraten en warenhuizen. De wereldberoemde ontwerpers ontbreken natuurlijk niet in deze stad en hun kledinglabels zijn rijkelijk vertegenwoordigd.


Rome in de film
Heel veel schrijvers, producers en regisseurs zijn geïnspireerd door deze wereldstad. Armoede, vakantie en leven van de Romeinse inwoners staan veelal centraal. Ook worden velen gedreven door de historische feiten die uitmonden in vaak wrede kostuumspectakels.


Romeinse recepten
Rome is niet alleen een prachtig stukje land dat rijk musea, prachtige gebouwen en heel veel historie. Ook kan men zich er voortreffelijk laten verwennen door de Italiaanse keuken. Heel veel recepten worden nog vers bereid, wat vaak uren kokkerellen tot gevolg is. Hier een aantal recepten vanuit het oude en het huidige Rome.

Hier een aantal artikelen die, uiteraard, geheel gewijd zijn aan Rome, haar inwoners, het hier en nu. De rijke historie van de stad en haar cultuur.

Artikelen bij special: Rome


AS Roma, wereldclub
Rome is twee grote voetbalclubs rijk. De ene is Lazio Roma, de club van de buitenwijken en de andere is AS Roma. AS Roma is ontstaan in 1927 en heeft zich inmiddels ontwikkeld tot een club van wereldformaat met wer...

Bernini, architect en schilder
Bernini, een begenadigd artiest. Geboren in Napels en had een vader die hem het vak heel goed heeft bijgebracht. Al op zeer jonge leeftijd heeft hij de meest mooie dingen gemaakt, of het nu met architectuur te maken...

Bernini, beeldhouwer
Wie ooit in Rome geweest is, zal het ongetwijfeld zijn opgevallen hoeveel beelden er in de stad te vinden zijn. Op bruggen, fonteinen, gewoon in hoekjes van de stad of in musea, overal komt men ze tegen. Veel van de...

De stichting van Rome
Toen Romulus en Remus volwassen waren wilden ze een stad stichten op de plaats waar ze zijn achtergelaten bij de rivier. Ze hebben echter een probleem: Wie mag er regeren. Aangezien er nog steeds in diverse goden ge...

Het Colosseum en de gladiator
Gladiatoren shows waren gruwelijk en wreed, maar mateloos populair in het zo beschaafde Rome. Vanaf de derde eeuw tot het begin van de vijfde eeuw hebben miljoenen toeschouwers zich vergaapt aan het spel met de dood...

Het Colosseum van Rome
Het was voor die tijd een heel modern gebouw. Het kon namelijk onder water gezet worden, zodat men zeeslagen kon nabootsen. Natuurlijk met echte slachtoffers. Teven konden zonnepanelen worden gebruikt als dak, waard...

Kunstenaar Michelangelo
Op 21 jarig leeftijd vertrekt Michelangelo naar Rome waar hij bijna bovenmenselijke creaties maakt. Men noemt hem il divino, de goddelijke. Tijdgenoten roemen zijn creativiteit, verbeeldingskracht en gedrevenheid. N...

Monument Victor Emanuel II
Zijn grote droom en streven was een verenigd koninkrijk. Nadat diverse delen van het huidige Italië overwonnen zijn, wordt hij uiteindelijk in 1861 uitgeroepen tot de 1e koning van het verenigd Italië....

Rome in de film
Rome heeft door de tijden van de film heen de filmschrijvers en producers geraakt. In menige film is Rome het decor of het onderwerp . Soms beiden. Hier een greep uit de vele films die over, van en in de wereldstad ...

Rome winkelstad
In Rome kan ook goed en luxueus gewinkeld worden. Er zijn diverse winkelstraten die stuk voor stuk iets speciaals hebben, en natuurlijk zijn de grote ontwerpers ook in deze metropool aanwezig....

Romeinse gerechten
Romeinen waren en zijn gek op koken. De echte Italiaanse vrouw staat, vooral in het weekend, nog uren in de keuken om de typische Italiaanse gerechten klaar te maken. Hier een aantal typisch Romeinse gerechten, van ...

Vaticaanstad in Rome
Het was Constatijn de Grote die in 313 na Chr. het Christendom uitriep tot officiële religie, wat een enorme omslag was voor de Christenen. Ze waren immers ruim drie eeuwen vervolgd. Uiteindelijk krijgt de Paus in 1...

Zwitserse garde
Op 22 januari 1206 stichtte Paus Julius II (1503-1513) de Zwitserse garde. Hij koos voor deze soldaten omdat de soldaten uit Zwitserland de beste soldaten van Europa waren. Nu 500 jaar later zijn zij nog steeds

San Marino Città
San Marino Città is de hoofdstad van San Marino, ligt in de gemeente (castelli) Città, waar ook het plaatsje Murata ligt. San Marino ligt op de berg Monte Titano en zou in het jaar 301 gesticht zijn door de heilige Marinus, een monnik en steenhouwer die probeerde te ontkomen aan de Christenvervolgingen van keizer Diocletianus.

Hoewel het een soevereine staat is, is het sterk afhankelijk van Italië, dat het sinds zijn eenwording in de 19e eeuw volledig omringt. Tot ver in de negentiende eeuw genoot San Marino protectie van de Kerkelijke Staat. Volgens de constitutie van 1925 is San Marino een democratie met een parlementair stelsel.

Rimini
Eén van dè badplaatsen aan de oostkust, aan de Adriatische Zee, vlakbij San Marino, telt bijkant 136.000 inwoners, tevens provincie-hoofdstad. Gesticht door de Romeinen in 268 v. Chr. als kolonie Arminium ( immers het ligt aan de monding van de rivier de Ariminus), om weerstand te bieden tegen de oprukkende Galliërs en van waaruit ze de Povlakte verder konden veroveren.

Bezienswaardig is:

de Tempio Malatestiano uit de 15de eeuw
de Boog van Augustus van rond de aanvang jaartelling
de Ponte di Tiberio van de 1ste eeuw na Chr.
het Amfitheater
Trendy Hotels

Una Hotel Vittoria

Una Hotel Vittoria is een hotel waar ultramodern design en de nieuwste technologie hand in hand gaan met historie en kunst waar Florence zo bekend om staat. Het design kan betoverend, ironisch en adembenemend worden genoemd.
prijsindicatie € 90 ,check de website voor nadere informatie..

»meer info »


--------------------------------------------------------------------------------
Duomo Hotel

Duomo Hotel is ontworpen door de wereldberoemde architect en ontwerper Ron Arad. Het meest opvallende van het hotel is misschien wel de Dream Loop een glanzende metalen ring waarin de receptiedesk van het hotel is verwerkt.
prijsindicatie € 90 ,check de website voor nadere informatie..

»meer info »


--------------------------------------------------------------------------------

Florence Frans/Nederlands maar Italiaans natuurlijk:Firenze
Firenze, hoofdstad van de regio Toscane en de provincie Florence/Firenze, telt circa 360.000 inwoners en ligt aan de rivier de Arno. Bakermat van de renaissance en daarmee een van de bekendste cultuursteden van Europa.

Florence werd in het jaar 59 gesticht door afgezwaaide Romeinse soldaten onder de naam 'Florentia', wat staat voor het Latijns : 'moge zij bloeien'. Zie ook onze pagina over de Da Vinci Code
Florence werd eeuwenlang bestuurd door de familie De Medici vanaf de 15e eeuw tot 1737, tot 1799 door de Habsburgers, waarna het bestuur werd overgenomen door de Fransen tot 1814. In 1814 kwamen de Habsburgers terug, echter verdreven in 1859 en tenslotte opgenomen in het Italiaanse koninkrijk. Aan buitenlandse invloeden geen gebrek.

Aan Florence hebben we meer te danken: bijvoorbeeld de plaatselijke munt, de "fiorino d'oro" of Gouden Florijn, waaraan wij de gulden (= Gouden) Florijn aan danken, na de inflatie rest ons slechts de gulden, hoewel ook die is ons inmiddels door de neus geboord - niets is zo heilzaam als het onthechten - en gaan wij met de euro door het leven.

Bezienswaardigheden
de Santa Maria del Fiore, die in de volksmond Duomo (dom) wordt genoemd met haar koepel, ontworpen door Brunelleschi. Ernaast staat de losse campanile (klokkentoren) en het Baptisterium met beroemde bronzen deuren
de Ponte Vecchio (oude brug), gebouwd in 1345
de Corridoio Vasariano, ontworpen in 1565
het Palazzo San Lorenzo , museum
de kerken Santa Maria Novella en Santa Croce
het Palazzo Pitti



Zo tussen Firenze en Roma in, zien we nog:

Terni in de Midden-Italiaanse regio Umbrië
Voor heel veel mensen toch wel belangrijk, al realiseert men zich zelden, zodra het over vakantie gaat, waarom deze plaats nu van belang is : Valentijn was hier in de 3e eeuw na het begin van de jaartelling bisschop ! Voor wie dat vergeten was, kijk dan even voor het verhaal op de mynidee kado en Valentijn pagina. Maar ook om andere redenen is het best een regio, om ook in de vakantie te bezoeken.

La Spezia
La Spezia ligt aan de Golf van La Spezia, ten zuidoosten van Genua, tussen Genua en Pisa. Het is een belanrijke havenstad, ook militair gelegen aan de Tyrreense Zee. Het militair aspekt blijkt ook uit de vestiging van OTO Melara. De stad telt nagenoeg 100.000 inwoners en is de hoofdstad van de gelijknamige provincie.
De stad is uitzonderlijk in Italië doordat het een zeer moderne stad is, bijna alle gebouwen dateren van 1920 of later.

Pisa
Pisa ligt nabij de mond van de rivier de Arno in de regio Toscane, is tevens hoofdstad van de provincie Pisa en telt ongeveer 89.000 inwoners. De stad is wereldberoemd om zijn "scheve toren".

Samen met Venetië, Genua en Amalfi, was Pisa in de middeleeuwen een maritieme mogendheid, beleefde in de 12e en 13e eeuw haar glorietijd en veroverde ondermeer Sardinië.
De wellicht bekendste inwoner van Pisa : Galileo Galilei, heeft zijn naam gegeven aan de internationale luchthaven van Pisa, de belangrijkste luchthaven van Toscane.

Bezienswaardigheden:

Toren van Pisa
Duomo Santa Maria Assunta (de dom van Pisa)
Baptisterium
Kerk "Santa Maria della Spina" uit 1323
Het 12de-eeuwse fort "Cittadella Vecchia"



Siena
Ook als Sienna met dubbel "n"geschreven), is een stad met ca. 53.000 inwoners, ooit een Etruskische nederzetting, een ruime 60 kilometer onder Firenze. Tegen de vijfde eeuw n. Chr. werd het de zetel van een bisschop, maar pas vanaf de 12e eeuw begon het een stad van belang te worden.

De universiteit van Siena dateert al van 1203. De kathedraal, waarvan de bouw in de 12e eeuw werd aangevangen, is een van de grote voorbeelden van Italiaanse gotische architectuur, de klokkentoren en het doopvont vormen een fraai geheel. De gotische achthoekige preekstoel, ondersteund door leeuwen, is door Nicola Pisano (1266 - 1268) vervaardigd.

Het schelpvormige Piazza del Campo, het stadsplein, is een andere architectonische schat en staat erom bekend dat hier de Palio delle contrade ,een paardenrace die twee keer per jaar plaatsvindt: op 2 juli en 16 augustus , wordt gehouden.

Livorno
Livorno is een havenstad aan de Tyrreense Zee aan de westelijke rand van Toscane, hoofdstad van de gelijknamige provincie en rond 150.000 inwoners. De stad is de jongste grote stad in Toscane, begin 15e eeuw niet meer dan een vissersdorpje in de Republiek Pisa. Dankzij verzanding van de natuurlijke haven van Pisa werd een alternatief gevonden in Livorno, 15 kilometer zuidelijker. Bij de nieuwe haven werd een stad gebouwd, in de vorm van een vijfpuntige ster.


Bezienswaardigheden in en rondom Livorno:

De wijk Venezia VecchiaDom 1594-1606
de centrale markt met markthal
de haven met het gedenkteken voor Ferdinando I de Medici "Quattro Mori"
de stadswijk "Venezia Nuova" met kanalen die aan Venetië doen denken
het Fortezza Vecchia een vesting daterend van 1521 cq 1534
het Fortezza Nuova eveneens een vesting uit 1590
de Viale Italia ofwel de promenade langs de zee
het klooster van Montenero boven de stad



Vaticaanstad
Vaticaanstad ofwel in het Latijn: Status Civitatis Vaticanae en in het Italiaans: Città del Vaticano is het soeverein gebied van het kleinste onafhankelijke land ter wereld, vertegenwoordigd door de Heilige Stoel. Het dwergstaatje is in 1929 ontstaan na conflicten tussen de pausen en Italië, maar kan als een voortzetting of herleving van de Kerkelijke Staat gezien worden.


Op een oppervlakte van ca. een halve vierkante kilometer wonen ong. 900 mensen, maar er komen dagelijks duizenden toeristen. Vaticaanstad ligt geheel binnen de grenzen van de stad Rome, naast het bezit van enkele plekken in Rome en het zomerverblijf van de paus in Castel Gandolfo. Belangrijkste bezienswaardigheden zijn de Sint-Pietersbasiliek waarvan in het nederlandse Oudenbosch een kopie op schaal is gebouwd, de Sixtijnse kapel en de Vaticaanse musea.

De paus bezat oorspronkelijk een groot gebied in Centraal- en Oost'Italië, in 1866 veroverden de republikeinse troepen onder Garibaldi twee derde van de Kerkelijke Staat, maar Latium bleef voor de paus behouden door steun van de Franse keizer Napoleon III. Na de Frans-Duitse oorlog (1870-1871), werd ook Latium, tezamen met de gehele stad Rome, door het in 1861 opgerichte koninkrijk Italië bezet. De paus beschouwde na het verlies zichzelf als de gevangene van het Vaticaan en wilde het gebied niet verlaten. Eerst in 1929 ondertekenden paus Pius XI en Mussolini het Verdrag van Lateranen (de Sint-Jan van Lateranen is in feite dè kathedraal van het bisdom Rome, buiten het Vaticaan). In dit verdrag, concordaat met de Italiaanse staat, werd bepaald dat de paus het huidige grondgebied als soevereine staat toegewezen kreeg. Souverein vorst met een eigen buitenlands beleid, en tegelijkertijd "vorst" / hoofd van de Rooms Katholieke Kerk, een wereld belang, met kontakten over de gehele wereld.

In deze "dubbelfunktie" zijn inmiddels een zevental pausen aan ons voorbij getrokken:

1929 - 1939 : Paus Pius XI
Pius XI , leefde van 1857 tot 1939, was paus vanaf 1922 tot zijn dood. Hij werd geboren als Achille Ratti, Op 6 februari 1922 werd hij tot paus gekozen. Onder hem werd het verdrag gesloten met de Italiaanse regering van Mussolini.
1939 - 1958 : Paus Pius XII , Maria Giuseppe Giovanni Eugenio Pacelli, hij werkte tussen 1920 en 1930 als pauselijk nuntius in Duitsland en werd in 1929 benoemd tot kardinaal. Als minister van het Vaticaan werd, met onder meer het onderhouden van diplomatieke relaties , hij de tweede man in Rome. Hij sloot in juli 1933 het Concordaat van Rome met nazi-Duitsland.
1958 - 1963 : Paus Johannes XXIII leefde van 1881 tot 1963, geboren als Angelo Roncalli
1963 - 1978 : Paus Paulus VI, 1897 - 1978, geboren als Giovanni Battista Montini. Was sinds 1937 de rechterhand van staatssecretaris Eugenio Pacelli, de latere Pius XII.
1978 - 1978 : voor 33 dagen Paus Johannes Paulus I. Hij leefde van 1912 tot 1978, geboren als Albino Luciani in Forno de Canale, voorafgaand aan het pausschap was hij patriarch van Venetië.
1978 - 2005 : Paus Johannes Paulus II. Geboren te Wadowice in Polen,op 18 mei 1920 tot 2 april 2005, geboren als Karol Józef Wojtyla, was de eerste niet-Italiaanse paus in 455 jaar sedert het pontificaat van de Nederlandse Adrianus VI in 1523.
2005 - heden : Paus Benedictus XVI , geboren op 16 april 1927 in het plaatsje Marktl am Inn in Beieren Duitsland, als Joseph Alois Ratzinger, later kardinaal voorafgaand aan het pausschap.
In oktober 2006 geeft de RK Kerk documenten vrij uit het verleden:
De documenten die nu worden vrijgegeven gaan over de periode van 1922 tot 1939, dus de regering van Paus Pius XI en het Concordaat, de contacten met Mussolini en de voorloopperiode naar de Wereldoorlog II.

Rome Italiaans: Roma
De hoofdstad van Italië en tevens hoofdstad van de regio Latium en de provincie Rome. Door Rome stromen de rivieren de Tiber en de Aniene, Rome oorspronkelijk gebouwd op zeven heuvels: Palatijn, Aventijn, Capitool, Quirinaal, Viminaal, Esquilijn, Coelius. Rome werd volgens een beroemde legende gesticht door de tweeling Romulus en Remus, op 21 april 753 v. Chr. tussen 8 en 9 uur 's morgens want exacte orde moet er zijn. De legende is tot ons gekomen via de Romeinse schrijver Marcus Terentius Varro (116-27 v. Chr.).
De vroegste geschiedenis is voor een deel in nevelen gehuld, maar een link hebben naar de legende van de Trojaanse oorlog.

Rome herbergt zoals vermeld Vaticaanstad, het regeringscentrum, en een staat van dienst waar het gaat om historie en cultuur, naast ook nog eens zo'n 2 ½ miljoen inwoners.
Er is meer te zien en te ondergaan dan in simpele overzichten kan worden benoemd. Een must, maar trek er veel tijd voor uit.

Fiano Romano
Camping I Pini Italië, Lazio, Op 30 kilometer van Rome en vlakbij het middeleeuwse stadje Fiano Romano ligt deze rustige camping. Dankzij de hoge ligging biedt het terrein een mooi uitzicht op het dal van de rivier de Tiber. I Pini ligt tussen de pijnbomen, die zorgen voor schaduw en privacy. De ruime stacaravans zijn omgeven door een betegeld terras en gras. Het restaurant met pizzeria, de snackbar en de levensmiddelenwinkel liggen centraal op de camping. Afstand van Utrecht: 1599km I Pini is het ideale adres voor wie Rome wil bezoeken; vanaf de camping gaat elke dag een bus die je in een half uurtje naar de Italiaanse hoofdstad brengt. Andere interessante steden en stadjes zijn Bracciano, Vierbo en Rieti. Natuurliefhebbers genieten van de bosrijke omgeving en het natuurpark Tèvere-Farfa.
In de westelijke zone van Ligurië, Toscane, Umbrië,Lazio,Elba en de Marken biedt Easycamp ca.20 campings momenteel.

»meer info »

--------------------------------------------------------------------------------

Sardinië
Eliza was here:
Tenuta Pilastru
Hotel - Bassacutena - Sardinie
Het is een stil leven in het luxe hotel Tentuta Pilastru in het achterland van Sardini?. Ontdek zelf de magie van het platteland in dit prachtige oord. Kom volledig tot rust en geniet van alle wonderen om je heen!
»meer info »


--------------------------------------------------------------------------------
Hotel Su Lithu
Hotel - Bitti - Sardinie
Nooit eerder sliep ik in een hotel ge?nspireerd door Itali??s meest romantische gedichten. Met z?n 15 kamers, Sardijns specialiteitenrestaurant en schitterend uitzicht is Su Lithu een heerlijk toevluchtsoord, niet alleen voor de romantische zielen onder ons.
»meer info »


--------------------------------------------------------------------------------
Hotel Jannas Village
Hotel - Sadali - Sardinie
Iets meer naar het zuiden van Sardini? en ver weg van de massa, ligt Janas Villas. Een uitermate geschikte locatie om de ongerepte natuur van midden en zuidelijk Sardinie te kunnen ontdekken.
»meer info »


--------------------------------------------------------------------------------
Hotel Arathena
Hotel - San Pantaleo - Sardinie
In het prachtige Hotel Arathena vind je het beste van Sardini?. In het hotel staan luxe, service en kwaliteit voorop. Belangrijke elementen voor een prettig verblijf!
»meer info »


--------------------------------------------------------------------------------
Casa Alianda
Hotel - Telti - Sardinie
In Casa Alianda wordt je omarmd door de persoonlijke charme van Angela en Pino. Met slechts vijf kamers weet je zeker dat je niks te kort en zeker tot rust komt. Vergeet vooral niet uit Pino's keuken te proeven!
»meer info »


--------------------------------------------------------------------------------


Cagliari
Cagliari is de hoofdstad van het eiland Sardinië, een autonome regio van Italië, en hoofdstad van de provincie Cagliari. Dicht bij de stad ligt het vliegveld en de stad heeft een belangrijke haven.
Cagliari heet "Casteddu" ofwel het kasteel in het Sardisch, heeft ongeveer 300.000 inwoners inclusief de buitenwijken. Onder de naam Karalis maakte het deel uit van een groep Fenicische handelskolonies op Sardinië, waar ook Sulcis, Nora, en Tharros deel van uitmaakten, gesticht vanuit Tyrus in de 7e eeuw v. Chr.

Bezienswaardigheden:

Kathedraal "Santa Maria"
Basiliek "San Saturnino"
Romeins amfitheater
Botanische tuin
Cittadella dei Musei
Oristano in het Sardisch: Aristanis
De stad ligt in het westen van het eiland en is de hoofdstad van de gelijknamige provincie, enkele kilometers landinwaarts, en telt 30.000 inwoners.

Oorspronkelijk lag er in de buurt van Oristano een Punische ( Fenisische )nederzetting, de huidige stad is gesticht in de 11e eeuw n. Chr.

Bezienswaardigheden in en rondom Oristano:

Arborea Antiquarium Museum
Kathedraal
Piazza Eleonora



bergen, dalen, zon, zonnige meren,cultuur, olympische spelen, oude steden, hotels, pensions, campings
Wat heb je nog meer nodig voor een prettig toeristisch verblijf ? Misschien wat meer reisinformatie nog van bijvoorbeeld het reizenpaleis. Is een vergelijkings-site.

Rome. Therapie voor mensen die aan de eenentwintigste eeuw lijden.
Alle wegen leiden naar Rome. Tussen Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome. In alle uitingen van cultuur, literatuur, beeldende kunst, religie en politiek, kom je onontkoombaar de stad Rome tegen. Is het niet de stad, dan toch het Italiaanse volkskarakter of, vroeger, de Romeinen: keizers, pausen en kardinalen of tegenwoordig politici of de mafia. Rome is al lang niet meer het centrum van de Europa, laat staan van de wereld. Rome is steeds meer een stad van Europese cultuurgeschiedenis geworden, een deel van ons geestelijk eigendom.



De Ponte Sant'Angelo in Rome.

In Rome hebben zowel Nero als Petrus geleefd. De Noormannen en Napoleon zijn er geweest. Overal zijn de sporen van hun aanwezigheid nog aan te wijzen: in architectuur, in monumenten, in straatnamen en soms slechts nog in anekdotes en folklore. Als Rome dan zo'n centrum was, waar was dat centrum dan? De stad Rome is nu eenmaal erg groot, nu nog veel meer dan in de oudheid. In de oude stad stuit je overal op zuilen, stukken muur, kerken en opgravingen. Was het Capitoolplein soms het middelpunt van de beschavingsbron? Dat is daar waar nu travertijn-witte paleizen afwisselend schaduw en warme stenen muren aan toeristen bieden, die aan de ene kant van het plein de stad kunnen overzien en neerzien op de enorme verkeersstroom naar de Piazza Venezia. En aan de andere kant filosofe ren bij het uitzicht op het Forum Romanum. Het Capitool ligt op een heuveltop waar vlakbij een lege wolvenkooi aan de naamgeving herinnert en waar de tamelijk potsierlijke beelden van Castor en Pollux met hun dophoedjes staan. En intussen zetten suppoosten, rammelend, stoeltjes klaar voor de zomeravondconcerten in de open lucht. Of was de Rostra soms het exacte midden van de antieke Romeinse wereld? Dat stenen blok van waar af keizers en notoire volksmenners zich vol pathos tot het volk richtten, in hitsige en martiale taal. De Rostra ingeklemd tussen tabularium en het senaatsgebouw, de Curia, vlakbij de boog van Septimus Severus, dat zou het centrum van Rome kunnen zijn? Of ligt het kruispunt van historische lijnen aan het begin van de Via Appia? Daar waar de apostel Petrus, aarzelend, besloot toch naar Rome terug te keren en daarmee het Christendom voorgoed in Rome bracht? Er zijn in Rome veel plaatsen waar gezocht, getwijfeld of gemijmerd kan worden. Er zijn aanleidingen genoeg. De plaats waar Julius Caesar vermoord werd is nog aan te wijzen: de halfronde circusbouw is nu woonkazerne bij een bloemenmarkt. De gevangenis van Petrus is er nog. Het balkon waar de moeder van Napoleon Bonaparte haar dagen in ballingschap sleet is er nog. Maar ook de plek waar de duce Mussolini stond te brallen. Je kunt je in Rome niet aan de geschiedenis onttrekken. Er is natuurlijk ook een twintigste eeuw in Rome; op de Pincioheuvel wordt gecrosst en geskateboard en bij de Spaanse Trappen is McDonald's. Het is niet eenvoudig, je kunt geen eenduidig midden aanwijzen in Rome. De sporen liggen overal, soms onder het asfalt verborgen, maar er wordt gegraven. Veel is door slordigheid verloren gegaan. Maar wat er nog is, wordt gekoesterd. Rome is al zoveel keren ingericht: door de keizers, de pausen en de fascisten en allemaal dachten ze eenmalig bezig te zijn. Misschien is de Tiber wel de enige constante factor die in Rome alles samenbindt. Als ze bevaarbaar was, zou Rome ons kaleidoscopisch voorbijglijden. Eerst de campagna, dan het olympisch dorp, de onaanzienlijke wijken aan de rand van de stad, uit het industriële tijdperk. Dan de parken en tuinen van de beroemde villa's en de witte travertijnen kademuren die de stroom leiden langs de Ponte Milvio, het paleis van Justitie, de Engelenbrug, het Vaticaan. Dan komt de splitsing om het Tibereiland. Dat is een verhaal apart: over het hospitaal van de Maltezer Ridders. Als een waarschuwing volgt dan de ingestorte Ponte Rotto, tegen al teveel ijdelheid. En na een blik in de Cloaca Maxima en op de Aventijn en Janiculusheuvel met respectievelijk de rode dakpannen van de S.Sabina en het ruiterstandbeeld van Garibaldi, rest nog de tocht naar zee. Naar Ostia, de oude havenstad, maar daar begint de geschiedenis eigenlijk opnieuw.



--------------------------------------------------------------------------------

Rome als hoofdstad van de Kerk

De Sint-Pieter te Rome


Paus Johannes Paulus II tijdens een audiëntie op het Sint-Pietersplein te Rome.


Vaticaanstad is het ministaatje dat de rooms-katholieke kerk nodig heeft om tenminste nog als soevereine staat te bestaan. Een staatje dus met een eigen legertje een vliegveld (voor helikopters), een spoorwegaansluiting, een eigen munt en een eigen postzegel. Als staat heeft de kerkstaat thans niets meer te betekenen, als hoofdstad van de kerk echter is het gezag van Rome onveranderlijk groot. Al wordt in Nederland nog zo eigenzinnig tegen Rome aangekeken: Nederland is de hele wereld niet!

Rome is de stad waar de opvolgers van Petrus zich blijvend hebben gevestigd en in de stadstatencultuur die in Italië ontstond na de instorting van het Romeinse rijk en de vorming van de oostelijke kerken in Byzantium, was Rome de hoofdstad van een wereldlijk staatje. De combinatie van kerk en staat was verre van ideaal maar is nu vooral kerk en amper staat. De hiërarchieke opbouw van de clerus in het Vaticaan is slechts nog religieus van aard. De kerk wordt geleid door de Paus. Hij is voorzitter van het college van kardinalen. Een paus wordt gekozen door en uit het college van kardinalen die daartoe, na de dood van de laatste paus, in geheim en geïsoleerd beraad bijeen komen in de Sixtijnse kapel. Dat noemt met een conclaaf. Het bijeenroepen van kardinalen was, in vorige eeuwen, geen eenvoudige zaak. Mede door de verstrengeling van wereldlijke en kerkelijke macht werden in het verleden wel eens tegenpausen gekozen. (N.B. kardinalen die bij de aanvang van het conclaaf 89 jaar of ouder zijn, doen niet meer mee). De paus benoemt zo nu en dan bisschoppen tot kardinaal (voorbeelden; indertijd kardinaal Alfrink van Utrecht en thans kardinaal Simonis van Rotterdam). Veel kardinalen bekleden bestuursfuncties en behoren tot de zogenaamde curie. De kardinalen herkent men aan de rode versierselen aan de zwarte toga. De naast lagere rang is die van bisschop. Bisschoppen worden, in principe, op voordracht van de kerkprovincie, benoemd door de paus. Om de tien jaar moeten bisschoppen verantwoording afleggen in Rome over de stand van zaken in hun diocees.

Bisschopsbenoemingen zijn nogal eens als middel gebruikt om de koers van een kerkprovincie "bij te sturen". In Nederland leidt dat nogal snel tot frustraties bij voorstanders van een moderne kerk. Komen bisschoppen bijeen dan spreekt men van een synode. Roept de paus alle bisschoppen en kardinalen bijeen dan kan men van een concilie spreken. Als de paus zijn visie geeft op maatschappelijke problemen, dan noemt men dat een encycliek. Zijn de uitspraken van de paus leerstellig van aard en worden ze onbetwistbaar geacht dan wordt de kwalificatie dogma er aan gehecht. De kleur van de bisschopsversierselen is paars. Bij audiënties in Rome zijn altijd wel enkele kardinalen en bisschoppen aanwezig. Het gewone "kerkvolk", tussen leken en bisschoppen in, zijn de priesters en kloosterlingen. Die zijn georganiseerd in allerlei orden. Zoals de Dominicanen of de Jezuïeten. De tenues zijn soms zeer bijzonder. Priesters of paters zijn gewijd in hun ambt. Zij dienen de sacramenten toe (gaan voor in de Dienst). Kloosterlingen kunnen zijn nonnen of fraters. Zij houden zich bezig met onderwijs, landbouw, ziekenzorg, e.d. Ze wonen meestal samen in kloosters.




--------------------------------------------------------------------------------

Rome als historische stad

De avond valt over Rome


Busstation op het Largo Argentina in Rome. Verderop in de straat de barokke kerk il Gesù.


Eén van de ontelbare Romeinse katten die de antieke monumenten bevolken (Colosseum).

De last van een erfenis

Wanneer we Rome bezoeken realiseren wij ons eigenlijk onvoldoende dat deze stad niet alleen een groot openluchtmuseum voor de toerist is, maar ook de plaats waar vele honderdduizenden Romeinen wonen en werken en als zodanig nauwelijks verschillend van een stad als Rotterdam. Voor de bestuurders van de stad Rome brengt deze dubbele optiek specifieke problemen met zich mee en waar het belang van de Romein niet samengaat met dat van de toerist, is creatieve besluitvorming een vereiste. Al sinds enige jaren is het centro storico (historisch centrum) tussen 7.00 en 19.00 uur per auto alleen nog maar te bereiken voor diegenen die hebben aangetoond in dit centro te wonen. Zij krijgen een speciale vergunning, die je goed zichtbaar bevestigd ziet onder de voorruit van de auto.. Lastig voor de toeristen die per touringcar zo dicht mogelijk bij de verschillende bezienswaardigheden proberen te komen; maar prettig voor de vele tienduizenden Romeinen die de smalle straatjes van hun binnenstad dag in dag uit verstopt zien door royal-classbussen vol toeristen uit alle werelddelen.

Een ander voorbeeld van de bijzondere afwegingen die een Romeinse gemeenteraad moet maken, vindt men in zijn opstelling ten opzichte van de weg die het Colosseum verbindt met het grote witte monument van Victor Emanuel. Over deze weg die met recht de naam Via dei Fori Imperiali, (= weg van de keizerlijke fora) draagt, raast dwars over de fora van de keizers Vespasianus, Nerva, Augustus en Trajanus, dag in dag uit, het Romeinse verkeer. Langs deze weg, aangelegd onder fascistisch regime, waarbij de "grandezza" werd vormgegeven op gigantische platen aan de zijkant van de weg, is de groei van het Romeinse rijk door de eeuwen heen te zien, met als climax een afspiegeling van de vergane glorie; de omvang van het Nieuwe Italië! Deze weg vormt nu een belangrijk onderdeel van het Romeinse wegennet en het is niet goed voorstelbaar dat hij ooit zou verdwijnen. Toch gaan de gedachten in deze richting. Men overweegt een enorm archeologisch park aan te leggen, waarvan het Forum Romanum deel zal uitmaken. Dit hoofdforum zou dan net als 2000 jaar terug weer in verbinding staan met de andere fora, waarmee men archeologen en de toeristen een groot plezier zou doen. Zolang echter geen afdoende oplossing is gevonden om de massieve stroom auto's op praktische wijze om te leiden lijkt het archeologisch park vooralsnog een utopie. Wat trouwens te doen aan het probleem van de koolstof- en zwaveloxiden die via de uitlaat gassen van ontelbare auto's iedere dag weer de Romeinse atmosfeer verzuren en het marmer van de oude ruïnes aantasten? Geen gemeentebestuur zal willen voorstellen het autoverkeer geheel te verbieden. Wellicht biedt het inzicht van de stad Athene uitkomst. In de Griekse hoofdstad mag men ofwel op de even, ofwel op de oneven dagen geen gebruik maken van de auto. Ook in een ander opzicht werd gezocht naar bestrijding van het verval van het marmer. Jarenlang heeft men naar stoffen gespeurd die, na erop aangebracht te zijn, het marmer zouden beschermen. Uiteindelijk denkt men het wondermiddel te hebben gevonden. Het blijkt een papje te zijn dat grotendeels bestaat uit koeienmelk! Het meest doortastende besluit door enig bestuur in Rome genomen is wel dat uit het begin van deze eeuw geweest waarbij de oevers van de Tiber tot zo'n hoogte werden opgetrokken, dat enkele pittoreske pleintjes voorgoed in de schaduw kwamen te liggen. Bewoners van aanpalende panden hadden echter hierdoor geen last meer van periodieke overstromingen en dat was toch ook iets waard. Geniet als een toerist van Rome -she is there for the taking- maar verplaats je af en toe in de positie van de Romein zelf, en voel je een wereldburger.

--------------------------------------------------------------------------------

Romeins allerlei
Ter overweging op de Pincio. Wist je dat Messalina zich verborg bij haar moeder in het paleis van Lucullus? Ze werd daar wegens haar infame histoires vermoord.

Wist je dat... het plein Largo di Torre Argentina die naam kreeg omdat het diocees van bisschop Burckhard van Straatsburg, argentatotum heette? Hij schreef in zijn paleis aan dit plein, zijn dagboeken over de beruchte Borgiafamilie.

Romeins allerlei. Autonummers. De Malteser Ridders hebben hun eigen nummerborden op hun auto's en voeren ook een eigen paspoort. Dat zijn hun privileges omdat ze in 1798 door Napoleon van Malta zijn verdreven. Deze humanitaire kloosterorde werd opgericht in 1113 en stelde zich oorspronkelijk ten doel pelgrims naar het Heilig land te beschermen. Ze heette toen St. Jan van Jeruzalem. Na Rhodos (in 1310) zijn ze door toedoen van Karel V in 1552 op Malta terechtgekomen. Hun hoofdkwartier is in de Via Condotti 68.


Spaanse Trappen, Rome.

Overweging op de Spaanse trappen "A thing of beauty is a joy forever." Komt dit je bekend voor? Bedenk dan dat Shelley en Keats woonden in het huis rechts naast de trappen.
Ter overweging bij de zuil van Maria onbevlekt ontvangen. Deze merkwaardige naam slaat niet op de conceptie van Jezus maar op de afwezigheid van de erfzonde bij Jezus' verwekking.

Wist je dat... de enige Nederlandse paus Adrianus (1522-23) zoute haring uit Nederland liet komen en begraven ligt in de Duitse kerk S.Maria d'Anima?

Wist je dat... de munten die toeristen in de Trevifontein werpen er door de Romeinse jeugd goeddeels weer uitgevist worden?

Ter overweging bij de Trevifontein. De bouw van de fontein werd betaald door een belasting te heffen op wijn. Toen de fontein klaar was ging dan ook het gezegde door Rome: na duizend belastingen op wijn verfrist Urbanus (paus Clemens XIII) de Romeinen op water. De fontein wordt maandag's schoongemaakt. De opbrengst van de munten wordt als volgt verdeeld: € 50.000 per jaar in Lires is bestemd voor de stad Rome. € 100.000 per jaar in buitenlandse valuta is bestemd voor het Rode Kruis.




Capitoolplein, Rome.

Wist je dat... de beelden van Castor en Pollux op het Capitoolplein getooid zijn met eierschalen omdat ze kinderen zijn van Leda en de zwaan.

Ter overweging op het Capitool. Een van de vier evangelisten, Marcus schreef zijn evangelie op de helling van het Capitool. Hij woonde op de plaats waar nu de kerk van S. Marco staat.

Wist je dat... de beeldengroep van de wolvin met de kinderen Romulus en Remus pas later is samengesteld. De wolvin is Etruskisch en de kinderen zijn door de renaissance beeldhouwer Pollajuolo toegevoegd.

Wist je dat... Rome een joodse wijk heeft. En dat de joden sinds de 13e eeuw alleen mochten handelen in tweedehands kleren, oud ijzer, elixers en astrologie mochten bedrijven. Het getto is later verplaatst naar de overkant van de Tiber.

Wist je dat... De koepel op de synagoge in Rome een vierkante doorsnede heeft i.p.v, een ronde.

Romeinse roddel Het bekende schildpadfonteintje van Taddeo Landini werd, naar men zegt in een nacht gemaakt en betaald uit een belasting op rundvlees.

Wist je dat... Erasmus van Rotterdam tijdens zijn verblijf in Rome, woonde in de Cancelleria, een palazzo dat toen eigendom was van de familie Riario (1509).

Romeinse roddel De Jezuïetenorde is niet geliefd onder het Romeinse volk. Het pleintje voor de hoofdkerk van deze orde, de Il Gesù is altijd winderig. Men zegt dan ook: de duivel en de wind ontmoetten elkaar hier, de duivel ging even de kerk in de wind wacht nog steeds.

Romeinse roddel Pasquino is een beeld waar aan de Romeinen sinds jaar en dag pittige commentaren bevestig den op actuele zaken. Het zijn uiteraard scherpe en ongezouten meningen die het gevoelen van het volk weerspiegelen. Voorbeeld: tijdens de Franse bezetting van Rome: sono ladri i Francesi? Non tutti ma buona parte. Zijn alle Fransen schoften? Niet allemaal maar de meesten wel.

Romeinse roddel Bernini gebruikte het brons dat op het dak van het Pantheon lag om het grote baldakijn van de St.-Pieter van te maken. Nu had het Pantheon al heel wat te lijden gehad in de geschiedenis maar de stem des volks vond: wat de barbaren niet deden, deden de Barberini's (Bernini werkte in opdracht van een paus uit het geslacht Barberini).

Romeinse roddel Ene Biagio bekritiseerde Paus Paulus III omdat deze had toegestaan dat er zoveel bloot in het laatste oordeel van Michelangelo was geschilderd. Michelangelo had Biagio al in het fresco afgebeeld als een kop met ezelsoren en een slang op het gedeelte van het werk dat de hel voorstelt. Biagio eiste verwijdering van zijn portret bij de paus. Die zei: "Uit het vagevuur kan ik u redden, over de hel heb ik niets te zeggen."

Romeinse vergissing Het ruiterstandbeeld dat midden op het Capitoolplein staat werd geacht keizer Constantijn voor te stellen. Later bleek Marcus Aurelius de afgebeelde te zijn. Thans staat er een replica van het oorspronkelijke beeld.

Wist je dat... in de Capella Paolina van de S.Maria Maggiore een relief te zien is waar op de maan voorkomt met maanbergen. Hoe dat kan? Galilei had met een kijker de oppervlakte van de maan intensief bestudeerd.

Wist je dat... De schilder Rafaël is bijgezet in het Pantheon en dat zijn graf wordt onderhouden en versierd uit de huishuur van zijn woning.

Romeinse vergissing De apostel Petrus zou gekruisigd zijn op een plaats aangeduid als inter duas metas (meta's zijn obeliskachtige pilaren op het midden van een antiek circus, de spina) Men heeft dat geïnterpreteerd als een plaats halverwege de piramide van Cestius (een grafmonument) en de meta van Romulus bij het Vaticaan. Zo kwam men exact terecht op de heuvel Monte d' Oro alwaar de kerk S.Pietro in Monte d'Oro en later het Tempietto van Bramante werden gebouwd. Petrus is gekruisigd op de plaats van de echte St.-Pieter.

Om bij stil te staan Direct links naast de St.-Pieter is het Camposanto Teutonico, een klein kerkhoftuintje, waar alleen bekende Duitsers en Nederlanders begraven liggen. Die zijn daar, meest op hun verzoek begraven omdat ze voor de kerk en het geloof van betekenis waren. Nederlanders en Duitsers kunnen het kerkhofje bezoeken door dat kenbaar te maken aan de Zwitserse gardist bij de poort naar het Vaticaan links naast de voorgevel van de St.-Pieter. Hij kan om uw paspoort vragen! (om uw nationaliteit te verifiëren) Richt het verzoek in het Duits.

Om bij stil te staan Het doorgeefluik voor pasgeboren baby's die afgestaan worden naast de ingang van het klooster een straat links achter de Via della Conciliazione. Het klooster is nu een soort zieken huis/inrichting.

Door velen niet gedacht, wel gehoopt: il papa heeft zondag zwijgend la benedizione, de zegening vanuit het Gemelli-ziekenhuis in Roma gedaan. De toespraak werd op Piazza San Pietro overgenomen door een assistent aangezien de paus door een tracheotomie niet kan praten. Het buisje dat ze in zijn keel hebben ingebracht, vergemakkelijkt het ademhalen, maar maakt spreken onmogelijk. Door de gevolgen van deze operatie en dit zwijgende optreden (voor het eerst sinds zijn 26-jarige carrière) zijn momenteel tal van discussies gaande over het functioneren van een zieke paus en wordt volop gespeculeerd. De kerk is er zelf kort en bondig over: paus ben je voor het leven. Voor zijn 263 voorgangers duurde het pauselijk ambt gemiddeld maar 7 1/2 jaar; voor Giovanni Papa is dat dus 26 jaar, waarmee hij nu al de twee-na-langst zittende paus is sinds San Pietro. De 84-jarige paus heeft bovendien een onderzoek laten doen; zijn terugtreden zou het gezag van een nieuwe paus ondermijnen. Giovanni papa blijft dus nog gewoon aan. Hij blijkt ook mee te gaan in de 'nieuwe' media en roept priesters op meer gebruik te maken van internet. Hij geeft aan dat de media zeer belangrijk zijn geworden voor veel mensen en daarom zou de kerk daar meer en beter gebruik van moeten maken. In een brief schreef hij: "Wees niet bang voor nieuwe technologieën. Die horen tot de geweldige zaken die God ons ter beschikking heeft gesteld om de waarheid te ontdekken, te gebruiken en te openbaren''. De meest actieve paus ooit is nu de minst actieve, maar hij gaat, ziek of niet, nog altijd mee met de tijd!

Ondertussen:


Jammer maar helaas voor Gli Uffizi
Jammer maar helaas voor Gli Uffizi: de geplande uitbreiding gaat niet door. Niet zozeer omdat het esthetisch gezien nogal controversieel is, maar omdat er archeologische vondsten zijn op de plaats waar de uitbreiding gepland was. Het ontwerp, dat volgens kunstcritici het meest lijkt op een bushokje of een lattenbodem van een bed, dateert al van 2001 en is van de hand van de Japanse architect Arata Isozaki.
De architect zelf gelooft er nog steeds in dat zijn ontwerp ooit zal worden gebouwd. Volgens hem 'bijt' de luifel de opgravingen niet. Nadat Isozaki in maart de opgravingen heeft bekeken zal hij het plan aanpassen en daarna in juni presenteren. Het ontwerp, dat in 1998 de eerste prijs won in de ontwerpwedstrijd, bestaat uit een zeven verdiepingen hoog tellende luifel-structuur. De luifel zou worden gemaakt van transparant materiaal zodat het zonlicht doorlaat. Het zou om de hoek van de huidige ingang worden gebouwd, daar waar nu drommen toeristen in de rij wachten om naar binnen te mogen. De nieuwe uitgang had ook extra ruimte moeten scheppen voor de vele kunstwerken die nu, vanwege ruimtegebrek, in opslag worden bewaard.
De archeologische vondsten betreffen overigens resten van fundering van middeleeuwse huizen; deze moesten wijken voor het in 1500 te bouwen museum. Lorenzo de'Medici regeerde in die tijd over Firenze. "Ieder nadeel heb z'n voordeel" zou Johan Cruyf zeggen: het voordeel is dat nu verandering komt in het feit dat in deze Renaissancestad weinig middeleeuwse ruïnes bekend zijn en al helemaal niet worden getoond.
Doel van Italia is nog steeds om het museum het beste kunstmuseum te maken van Europa. De uitbreiding zou, aldus Giuliano Urbani, Minister van Cultuur, zelfs het Louvre voorbij moeten streven. Door de uitbreiding zouden 800 additionele werken getoond kunnen worden. Vooralsnog is het laatste woord er nog niet over gezegd er wordt ook nog gediscussieerd over de trappenhuizen en liften midden in het gebouw. Het voordeel zou zijn dat bezoekers een uitgebreidere en meer geordende route kunnen lopen. Om nóg meer kunstwerken te zien. Maar ja, "ieder voordeel heb z'n nadeel"…
Het is uit tussen Dolce en Gabbana…
Dolce e Gabbana zijn niet langer een 'setje'. Tina Turner zou zingen "What's love got to do with it", tja….veel zo lijkt het wel bij Dolce e Gabbana. Het is uit tussen Stefano Gabbana en Domenico Dolce, privé wel te verstaan. Op zakelijk vlak zouden beide heren wel gek zijn om uit elkaar te gaan. Overigens was het feit dat ze uit elkaar gingen, niet echt schokkend. Of het zou moeten zijn dat men dacht dat de heren elkaar al eeuwen terug hadden verlaten. Feit is dat beide heren op dé Milanese modebeurs hun best deden voor hun merk. "Professioneel zijn we nog steeds samen", zo bevestigde Domenico Dolce aan de Corriere della Sera. "We werken erg goed samen en hebben aan een half woord genoeg. Wat in het verleden opbloeide is er nog steeds, en gaat door, voor altijd. De sterke liefde tussen ons bindt ons", aldus Domenico. Liefde voor het merk, dat moge in deze situatie wel duidelijk zijn. Het 20-jaar oude bedrijf is meer dan € 500 miljoen waard, dan wil je wel bij elkaar blijven, toch? Wie wil er immers lopen met een in elkaar grijpende D&G riem zonder een van de beide letters?
Italiaanse afgestudeerden vinden nagenoeg geen werk…
Voor velen een droom: studeren in Italia en er vervolgens blijven. Wellicht wordt dat verlangen wat getemperd door de resultaten van een onderzoek gedaan onder de afgestudeerde doctorandussen. Het vinden van werk wordt er de laatste jaren alleen maar lastiger op, zo berichtte nieuwsdienst Ansa. Het onderzoek is gehouden onder 50.000 afgestudeerden van 27 Italiaanse universiteiten. In 2003 was 54,2% van de afgestudeerden aan het werk, in tegenstelling tot 73% in 2001 en, schrik niet, 86% in 1999. Dames deden het daarbij slechter dan de heren: 49 vs 41% van de in 2003 afgestudeerden zijn nog steeds zonder werk.
Attenzione, scioperi!…
Vlieg je in maart naar Italia op de volgende dagen, houd dan rekening met oponthoud. Alitalia kondigt stakingen aan die, als je geluk hebt, op het laatste moment worden afgeblazen. Op vrijdag 4 maart is er een 24-uurs staking; maandag 8 maart wordt tussen 12.00 en 16.00 uur gestaakt; woensdag 16 maart ligt de boel wederom 24 uur plat. Buon viaggio?…
NIEUWS 21-02-2005
Als je het over de duivel hebt… Valentijnsdag in het water gevallen… Gestolen kusjes van Italiaanse gevangenen… Archeologische vondst over Romulus en Remus…. Omgekeerde wereld?… Rookverbod bevordert diefstal…

Als je het over de duivel hebt…
Uit bezorgdheid om de populariteit van satanische praktijken onder Italiaanse jongeren is één van de aan het Vaticaan gelieerde Universiteiten, Regina Apostolorum, gestart met een nieuwe cursus over satanisme, zwarte magie en exorcisme. Priesters kunnen met behulp van deze cursus meer inzicht krijgen in de redenen waarom mensen hun toevlucht tot de duivel zoeken. Ook meer praktische zaken komen aan bod zoals ‘hoe herken ik een bezeten persoon?’ en 'het hoe en wat van een duivelsuitdrijving’. I preti, de priesters, krijgen les van duivelsuitdrijvers, psychologen en een criminoloog. Les 1 is het leren onderscheid te maken tussen iemand die is bezeten en iemand die geplaagd wordt door psychologische problemen. Een door de duivel bezetene kan worden herkend aan het feit dat hij in onbekende taal spreekt of over bovennatuurlijke krachten beschikt. Belangrijk is wel dat de priester goed door heeft dat de persoon in kwestie geen psychische stoornis heeft, waarschuwt theoloog en exorcist Gabriele Nanni. In dat geval mag er absoluut geen uitdrijving plaatsvinden. De duivelsuitdrijving moet wel extreem sober worden uitgevoerd; het weinige gereedschap bestaat uit een crucifix en gebed. Aanleiding voor deze cursus is de bezorgdheid van het Vaticaan over de aantallen jongeren die 'into' satanisme zijn. Ze maken hiermee kennis via internet, op zoek naar een oplossing voor hun eenzaamheid en de leegheid in hun bestaan. Bezorgde ouders hebben priesters benaderd voor een oplossing.
Het is overigens niet voor het eerst dat de katholieke kerk zich over dit onderwerp buigt. In 1999 gaf het Vaticaan, voor het eerst sinds 1614, nieuwe richtlijnen uit voor duivelsuitdrijving. We zijn nieuwsgierig of de uitdrukking Al diavolo!, vrij vertaald 'Loop naar de hel' daarmee uit de Italiaanse spreektaal wordt verbannen…

Ondertussen:


Valentijnsdag in het water gevallen…
Wie hoopte op een romantische gondeltocht door de kanalen van Venezia op San Valentino, Valentijnsdag, baalde. Op zaterdag 12 februari begonnen zo’n 300 gondolieri namelijk aan een driedaagse gondelstaking. Een van de akties was het blokkeren van het Canal Grande uit protest tegen het verbod op gondelen tijdens de ochtendspits. Het ochtendspits-gondelverbod zou samen met spitsstroken en vaarregulering een eind moeten maken aan aanvaringen en verkeersopstoppingen op de overvolle hoofdvaarroutes waaronder dus het Canal Grande. Het verbod stelt dat de gondels tussen 1:00 ‘s nachts en 10:30 's ochtends op de 'parkeerplaats' moeten blijven. Volgens Roberto Luppi, de voorzitter van de gondoliersvereniging, ligt het probleem niet bij de gondels maar bij de motorboten. Deze zouden zich, geheel conform de Italiaanse rijstijl, niet aan de vaarregels houden. Zo zouden ze te hard varen en geen rekening houden met het éénrichtingsverkeer. Maar ach, laten we wel zijn, je maakt niet echt een smoorverliefde indruk als je met je geliefde vóór half 11 's ochtends in de gondel stapt. Het lijkt dan meer op een uitgebluste liefde…
Gestolen kusjes van Italiaanse gevangenen…
In Italia dook met San Valentino een bijzonder cadeau op: baci rubati oftewel gestolen kusjes van Italiaanse gevangenen. De bewoners van de San Vittore gevangenis in Milano verkochten speciaal voor Valentijnsdag eigen baci- chocolaatjes. Het idee achter dit project is dat iedereen een beetje liefde nodig heeft, aldus Emilia Patruno, journaliste en vrijwilligster in de gevangenis. Tevens is er op de gevangeniswebsite een boek te downloaden genaamd Parole d’amore dal carcere, 'Liefdesverhalen uit de gevangenis', waarin de zware jongens zelf hun diepste gevoelens prijsgeven. De baci rubati werden in een beperkte oplage van 100 doosjes verkocht en kostten € 18 voor twaalf chocolaatjes. Helaas een beperkte oplage voor dit sympathieke idee. We vragen ons echter wel af waar de opbrengsten naar toe gaan? Of zouden die ook gestolen worden?
Archeologische vondst over Romulus en Remus…
Er zijn nieuwe 'bewijzen' gevonden in 'de zaak Romulus en Remus'. Midden in het Foro Romano, in het hartje van Roma, hebben archeologen de resten van een koninklijk kasteel blootgelegd. Het bijzondere is dat dit gebouw precies staat op de plaats van de Tempio di Romolo; het kasteel dateert uit de tijd van de tweeling. Volgens de legende zijn Romulus en Remus tweelingzonen van de god Mars die door een wolvin zijn opgevoed. Vervolgens stichtten ze in 753 v. Chr. de stad Roma op de Palatijnse heuvel. Tot nu toe is er weinig bewijs voor deze mythe, maar de ontdekking van dit kasteel bewijst dat er wel degelijk een kern van waarheid in zit volgens Andrea Carandini. Deze archeologie-professor aan de Università La Sapienza in Roma vond de overblijfselen van het gebouw. Carandini is niet zo maar de eerste de beste op archeologisch gebied. Hij ontdekte namelijk in 1982 de allereerste bikini's in de historie op de Villa Piazza Armerina. Volgens de professor is zijn laatste ontdekking "absoluut buitengewoon". "De resten kunnen niets anders zijn dan een koninklijk paleis, aangezien de doorsnee-woningen uit die tijd slechts een tiende van de afmetingen van het kasteel telden", aldus de beroemde professor.
€ 500 voor een belediging…
Piero Ricca, de man die Silvio Berlusconi vorig jaar voor buffone, nar, uitschold, moet nu een flinke boete betalen. Het akkefietje werd uitgezonden door de RAI3 waardoor Berlusconi zich natuurlijk nog meer benadeeld voelde. In de dagen na de uitzending is Berlusconi nog meerdere keren voor clown uitgemaakt en dat liet hij natuurlijk niet over zijn kant gaan. De premier pleitte meteen voor vervolging bij iedere belediging. De boete werd vastgesteld op € 500. Ricca ging in hoger beroep waarbij hij pleitte voor vrijheid van kritieksuiting voor iedereen. Helaas voor hem is dit door de rechter afgewezen Che buffone! zal hij ongetwijfeld hebben gedacht…
Rookverbod bevordert diefstal…
De Italianen nemen het onlangs gelanceerde rookverbod erg serieus. Uit angst voor de multa, een boete, van maximaal € 2.000, heeft een Milanese winkelier een klant naar buiten gestuurd. De man in kwestie was zeer geïnteresseerd in een Rolex, maar beweerde alleen buitenlands geld op zak te hebben. Toen hij een sigaret op wilde steken, werd hij zonder pardon naar buiten gestuurd; de winkelier zou ondertussen bij de bank uitzoeken wat de mogelijkheden waren. Hij had echter niet in de gaten dat de man het horloge nog in zijn hand had. Je begrijpt 'm al: deze ging er dan ook als een haas vandoor. Geen goedkoop grapje voor de eigenaar, het horloge had namelijk een waarde van maar liefst € 29.000. Overige winkeliers zijn bij deze gewaarschuwd!
Omgekeerde wereld?…
Er is grote ophef ontstaan over het feit dat er binnen de Europese Commissie alleen nog maar op woensdag, bij persconferenties, simultaan naar het Italiaans vertaald zal worden. Dit wordt door Italia gezien als een duidelijke, onafwendbare afname van Italia's internationale invloed. De Italianen zijn furibondi, woedend. Volgens minister van Europese Zaken Rocco Buttiglione is deze taaldiscriminatie onacceptabel. Franco Frattini, de Italiaanse commissaris in Brussel, vertelde de Corriere della Sera dat hij van nu af aan zijn persconferenties alleen nog maar in het Italiaans zal houden. Barroso, president van de EU, kon op zijn beurt rekenen op een boze brief. Is het kinderachtig gedrag of daadwerkelijk een aanslag op Italia's invloed?
NIEUWS 14-02-2005
53 eindelijk getrokken… Smog alarm… Gedonder bij hetTg1… Valentijn… Koninklijk paleis ontdekt… Fiat torna tutta italiana

53 eindelijk getrokken…
Eindelijk! Het is gebeurd! Het loterijgetal dat heel Italia de laatste tijd flink in spanning had gehouden is afgelopen woensdag eindelijk getrokken. Een geblinddoekt klein meisje trok het getal 53 in Venezia. De opluchting was groot: er was een eind gekomen aan de reeks van 182 trekkingen zonder il famigerato cinquantatré, het inmiddels beruchte 53, dat in mei 2003 voor het laatst was getrokken. Op het nummer was gisteren 50 miljoen euro ingelegd, wat betekent dat er zo tussen de 600 en 800 miljoen zal worden uitgekeerd. Door de schatkist wel te verstaan. Maar die heeft eerst wel flink wat opgestreken. Deze reeks van 182 trekkingen zonder dat er een bepaald nummer valt, is overigens niet de langste. In 1941 moesten de mensen 201 trekkingen wachten op het getal 8 in Roma. Men verdacht Mussolini er zelfs van dat hij op de een of andere manier de boel beïnvloedde, om te zorgen dat de mensen maar zouden blijven inleggen en de schatkist spekken. Daarmee konden dan Italia’s activiteiten in de Tweede Wereldoorlog gefinancierd worden. Ook het uitgekeerde bedrag is niet het hoogste aller tijden. In 2000 zorgde het getal 31 in Bari voor een uitgekeerd bedrag van 903,7 miljoen euro. Waar je nu je geld op moet inzetten? Nummero quattro in Milano, die is al een hele poos niet getrokken.

Ondertussen:


Smog alarm…
Automobilisten opgelet! Italia kreunt en steunt weer onder de smog. Dat betekent dus rigoureuze maatregelen, zoals een autovrije zondag in veel grote steden. Als de Europese norm voor fijn stof (Pm10), want daar gaat het hier om, meer dan 35 dagen per jaar wordt overschreden, dreigen er fikse boetes vanuit de Europese Commissie. Dus waren afgelopen zondag onder andere Roma, Cremona, Mantova, Ferrara, Parma, Ravenna en Bologna autovrij. En worden er allerhande maatregelen getroffen om te zorgen dat het niet opnieuw zover komt. Roma was de laatste paar dagen tussen 7:30 en 20:30 u gesloten voor niet-milieuvriendelijke auto’s en heeft voor 6 maart opnieuw een autovrije zondag uitgeroepen. Indien nodig volgen er meer maatregelen. Bologna is ook komende dinsdag afgesloten voor auto’s tussen 8:30-12:30 en 14:30-19:30, behalve voor milieuvriendelijke auto’s en voor auto’s met minstens drie passagiers. In Torino mogen auto’s met een even kenteken alleen op de even dagen tussen 7-19 rijden, hetzelfde geldt voor de oneven kentekens op oneven dagen. Mocht dit niet voldoende zijn, dan volgt er 4 dagen lang een totale verkeersblokkade. Milano is van dinsdag t/m vrijdag verboden tussen 8-20 u voor auto’s zonder katalysator, en de rest rijdt volgens kenteken: even op de even dagen enzovoorts. Perugia doet op zondag hetzelfde maar laat wel auto’s toe die op gas en lpg rijden of elektrisch aangedreven zijn. Om nou te zeggen dat het allemaal even duidelijk is, nee. Toch maar de trein nemen dus.
Gedonder bij het Tg1…
Ruzie bij het journaal. Het is oorlog tussen de redactie en de directeur van het Tg1 , het belangrijkste tv-journaal op Rai 1. De reden? Afgelopen zaterdag tijdens het journaal van 20 uur is het allerbelangrijkste basisprincipe geschonden, namelijk dat van de evenwichtige (politieke) berichtgeving. Waar gaat het over? Na een filmpje van 1 minuut en 12 seconden waarin premier Berlusconi de oppositie aanviel, las de journaallezer een tweeregelig bericht voor met de reactie van oppositieleider Prodi. Daarop volgde weer een reactie van drie regels van Schifani, een van de kopstukken van Forza Italia, de partij van Berlusconi. De premier heeft zo alle gelegenheid gehad om zijn ideeën te ventileren, terwijl de oppositie geen kans kreeg voor een fatsoenlijke reactie, zo is te lezen in het communiqué van de redactie. Inmiddels hebben de politieke partijen hun posities ingenomen, vóór de redactie of vóór de directeur. Wat een treurnis. Nu wordt ook duidelijk waarom in het Tg1 letterlijk èlke politieke partij over èlk onderwerp zo vaak zijn (al dan niet relevante) zegje mag doen. Dat heet nou evenwichtige berichtgeving.
Valentijn…
Afgelopen zondag hebben in de basiliek van de stad Terni, waarvan de heilige Valentijn ook de patroonheilige is, 250 paartjes een liefdesgelofte uitgewisseld en elkaar beloofd binnen een jaar te zullen trouwen. Vervolgens zijn ze naar het graf getogen van de heilige Valentijn, eveneens in de basiliek, waar ze een herinneringsoorkonde hebben gekregen. Voor de dames was er ook nog een bos witte rozen. Het ultieme geluksgevoel heet dat.
Koninklijk paleis ontdekt…
In Rome, op het Forum Romanum, zijn de resten blootgelegd van het paleis van de Romeinse koningen. Het paleis bevond zich naast de tempel van Vesta, buiten de Palatijnse muren. Het paleis was 345 m2 groot, waarvan er 105 m2 overdekt was en de rest een binnenplaats vormde. Het is aan het licht gekomen tijdens de opgravingswerkzaamheden van de archeoloog prof. Caradini, die al twintig jaar lang onderzoek doet naar de oorsprong van het oude Rome. De professor heeft ook het huis van de Vestaalse maagden gevonden met de vuurplaats waar het heilige vuur brandde. Ook kwam een vloer aan de oppervlakte die stamt uit de achtste eeuw voor Chr. Volgens de archeoloog is dit hèt bewijs voor de legende dat de stad Rome in 753 voor Chr. is gesticht.
Fiat torna tutta italiana
De kranten kwamen met juichende koppen: Fiat torna tutta italiana, Fiat weer helemaal Italiaans. General Motors en Fiat gaan uit elkaar, hun slepende conflict is over. De Amerikanen betalen 1,55 miljard euro aan Fiat, die de divisie Fiat Auto niet aan General Motors hoeft af te staan. Ook krijgt Fiat het belang van 10% in Fiat Auto weer in bezit. Aangezien de autodivisie van Fiat al jaren verlies draait, zal men wel op zoek gaan naar een nieuwe partner. Er wordt al gesproken over deals met Peugeot en Toyota. In ieder geval hebben Berlusconi, de oppositie en de vakbonden laten weten heel tevreden te zijn met de bereikte oplossing.
NIEUWS 07-02-2005
Italiaanse schoolverlaters… En nou die hendjes de lucht in… Italiaanse journaliste gekidnapt in Irak… Chique kopje koffie… Mammoni, thuisblijvertjes… Forza donne!… Cinquantatre, ongeluksgetal…

Italiaanse schoolverlaters…
Het schijnt bar slecht gesteld te zijn met de scholing van de Italiaanse jeugd. Van de jongeren tussen de 20 en 29 jaar (7,7 miljoen) blijkt eenderde niet verder te hebben geleerd na de leerplichtige leeftijd. Dat betekent dat ze niet meer hebben dan de licenza media (± mavo-3 diploma), zo blijkt uit cijfers van het Italiaans Bureau voor Statistiek ISTAT. Vooral in het zuiden lijkt de jeugd er de brui aan te geven. Terwijl vroeger il Meridione het grootste aantal afgestudeerden bezat, is nu vreemd genoeg ook het aantal afgestudeerden aan de universiteit in het zuiden afgenomen. Van de mensen boven de 30 heeft bijna 8% een bul, met het hoogste percentage in het Centro-sud. Onder de 30 neemt het percentage afgestudeerden sterk af.. De meeste wonen niet in het Zuiden, maar in het Settentrione, het noorden. Volgens het onderzoeksbureau Tuttoscuola illustreren deze gegevens het diepe culturele onbehagen en de problematische werkgelegenheidssituatie van het Zuiden.

Ondertussen:


En nou die hendjes de lucht in…
Zondag rond het middaguur is il Papa, de Paus, dan toch verschenen aan het raam op de tiende verdieping van het Gemelli-ziekenhuis waar hij sinds vorige week dinsdag opgenomen is. Dit om de zegen uit te spreken na het Angelus-gebed. Hij zag er vrij goed uit maar zijn stem klonk erg vermoeid en hees bij de weinige woorden die hij tot de gelovigen richtte. Die waren in groten getale naar het ziekenhuis getogen in de hoop dat de paus zich heel even zou laten zien. Toen hij dat inderdaad deed, barstte er een gejuich los, waar een voetbalstadion niets bij is, zo berichtte een verslaggever. Overigens waren de veiligheidsmaatregelen indrukwekkend. Scherpschutters hadden zich verschanst op de verdieping boven de paus, en er waren antisabottage-patrouilles van de carabinieri en politie evenals honden die explosieven kunnen opsporen. Op het Sint Pietersplein keken duizenden mensen ontroerd naar de Paus op de enorme videoschermen die voor deze gelegenheid waren geplaatst. Zelfs op de Arabische zender Al Jazeera werd het verschijnen van de Paus uitgezonden, live nog wel!
Italiaanse journaliste gekidnapt in Irak…
Giuliana Sgrena (56)van de communistische krant il Manifesto, is door gewapende mannen gekidnapt bij de Universiteit van Bagdad. Die hebben gedreigd haar te vermoorden als Italia zijn troepen niet terugtrekt uit Irak. Na de Verenigde Staten en Groot-Brittannië heeft Italia het grootste aantal manschappen In Irak. Sgrena is de negende Italiaan(se) die is ontvoerd in Irak. Eerder werden twee Italiaanse hulpverleensters, “de twee Simona’s”, gekidnapt en later weer vrijgelaten. In Italia hoopt men dat Sgrena’s standpunt over Irak (zij is fel tegen de oorlog in Irak gekant) ervoor zorgt dat de ontvoerders haar vrijlaten. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Gianfranco Fini (van de vroegere fascistische partij) noemde Sgrena een vredelievende vrouw die van het Irakese volk houdt. De televisiezender Al Jazeera heeft het appel van Sgrena’s dagblad Il Manifesto uitgezonden waarin onder meer wordt verklaard dat Sgrena altijd solidair is geweest met Irak en zijn inwoners.
Chique kopje koffie…
Wie binnenkort naar Milano gaat, zal om bij te blijven toch ècht even de Galleria Vittorio Emanuele II moeten bezoeken. Daar heeft het modemerk Gucci, in navolging van Giorgio Armani en Dolce & Gabbana, nu ook zijn eigen “caffè”, oftewel koffietent, geopend. Dit is niet zozeer gebeurd om de rivalen na te volgen, maar meer uit pragmatische motieven. Gucci mocht er een drie etalages brede winkel openen op voorwaarde dat er een caffè bij gevestigd werd. De Galleria staat van oudsher bekend als hét centrum van de Milanese koffiedrink-“cultuur”, maar is de laatste jaren zeer in trek bij dure modewinkels. Gucci’s koffie wordt geserveerd in kopjes met pijlvormige lepeltjes en met een stukje chocolade. De espresso is wèl peperduur, op zijn Gucci’s: € 3,50.
Mammoni, thuisblijvertjes…
We wisten het eigenlijk al, maar het is nog eens bevestigd door een onderzoek dat de Italiaanse regering heeft laten uitvoeren. In 2000 woonde meer dan een kwart van de Italianen boven de dertig nog bij zijn ouders. In 1990 was dat 14%, we kunnen dus van een verdubbeling spreken in 10 jaar tijd, en de trend zet zich nog steeds door. Dat is meer dan het dubbele van tien jaar eerder. Van de 20 tot 24-jarigen woont 90% nog bij la mamma, tegen 80% in 1990. Tweederde van de thuisblijvers is van het mannelijk geslacht; de mannen blijven ook langer thuiswonen dan de de vrouwen. Dat onderstreept weer eens het beeld van de Italiaanse mammone, het volwassen moederskindje. Adele Menniti, de auteur van het rapport, geeft als oorzaken van deze tendens onder andere de schuld aan het feminisme. Doordat vrouwen meer op hun carrière zijn gericht, hebben ze minder haast om te trouwen. En in Italia ga je pas uit huis áls je gaat trouwen. Dit tijdstip wordt steeds verder naar achter geschoven. Gelukkig hebben de Italiaanse ouders bijgeleerd: hun thuisblijvende kinderen mogen tegenwoordig wel iemand meebrengen om te blijven slapen. Of ze mogen zelf een hele nacht wegblijven. Toe maar! Zouden ze ook nog zakgeld krijgen?
Forza donne!
In Italia zijn ze er inmiddels ook achter dat vrouwen beter zijn achter het stuur. Er wordt de loftrompet over ze afgestoken: le donne zijn betrouwbaar en voorzichtig. Met name de jonge vrouwen scoren stukken beter dan hun mannelijke leeftijdsgenoten, die bekend staan als brokkenpiloten. Dus betalen de dames minder voor hun autoverzekeringen. Nou, dat gebeurt in Nederland toch al een jaartje of tien…
Cinquantatre, ongeluksgetal…
We hebben er begin december al over bericht, maar cinquantatre is nog steeds niet gevallen. Twee keer per week worden er trekkingen verricht op tien locaties in het land. Gokkers zetten hun geld op getallen of op de combinatie van getal en trekkingsplaats. De schulden lopen op, hetgeen soms resulteert in (familie-)drama's met dodelijke afloop. Naar aanleiding daarvan heeft de Italiaanse minister van Economische Zaken Domenico Siniscalco de bevolking verzocht om zijn verstand te gebruiken bij het gokken, en zich enigszins te matigen. Maak dat de gokkers maar wijs… Begin december was numero 53 maar liefst 163 keer niet getrokken; inmiddels is dat 178 keer. De inzet wordt dan ook hoger en hoger….op Venezia 53 is maar liefst 4,17 miljard Euro ingezet. Zonder succes. Hoe lang moet de staatskas nog gespekt worden, hoeveel tragedies moeten nog volgen….
NIEUWS 31-01-2005
Ingesneeuwd op de A3, en dan… Postzegel voor controversiële held… Maffiabaas Provenzano na 41 jaar nog steeds op de vlucht… Pauselijke soap in Italia… Staatsloterij gekte… Stakingen in het vooruitzicht…

Ingesneeuwd op de A3, en dan…
Het zuiden van Italia is vorige week geteisterd door dusdanig hevige sneeuwval dat honderden chauffeurs strandden op de belangrijke snelweg A3, tussen Salerno en Reggio Calabria. Terwijl de situatie van de chauffeurs steeds benarder werd, werd de schuldvraag heen en weer geschoven. Van de politiek naar de ANAS, de Italiaanse ANWB, en vervolgens naar de lokale autoriteiten die al zo vaak hadden gezegd dat de snelweg langs de kust moest lopen en niet door bergachtig gebied. Dit kwam er nou van…. Uiteindelijk veegde iedereen zijn eigen straatje schoon, en moesten er 200 soldaten aan te pas komen om de snelweg letterlijk schoon te vegen en automobilisten uit hun benarde positie te bevrijden. Velen zaten al dagen in hun voertuig, zonder eten en zonder water. Lokale hotels en scholen in het bergachtige Vallo Di Diano vingen chauffeurs op, lokale autoriteiten zorgden voor dekens, maaltijden en water. Niet alleen de snelweg had te kampen met afsluiting, ook de diverse bergdorpen; de sneeuw had zich tot wel 3 meter hoogte opgehoopt.

Ondertussen:


Postzegel voor controversiële held…
3 1/2 miljoen postzegels zijn gedrukt met daarop een afbeelding van Luigi Calabresi, de hoofdcommissaris die in 1972 werd vermoord nadat zijn verdachte Pino Pinelli, anarchist, gedurende een ondervraging uit zijn kantoorraam viel en overleed. Pinelli werd aan de tand gevoeld over een bomaanslag in Milano waarbij 16 man de dood vonden. Rechts-extremisten werden later voor de daad veroordeeld. Calabresi werd vrijgesproken van betrokkenheid bij Pinelli's dood, maar werd dus later vermoord. Zijn dood leidde tot een reeks processen en de controversiële veroordeling van o.a. Adriano Sofri, een linkse intellectueel. Volgens Liberazione, een linkse partij, moet er ook een postzegel voor Pinelli komen. Het is maar de vraag of beiden postuum blij zijn als ze naast elkaar op een brief worden geplakt…
Maffiabaas Provenzano na 41 jaar nog steeds op de vlucht…
Op zoek naar het Siciliaanse maffiakopstuk Bernardo Provenzano heeft een politiemacht van meer dan 1000(!) man 46 personen opgepakt die vermoedelijk onderdeel uitmaken van het logistieke netwerk dat hem beschermt. De verdachten worden verdacht van moord, afpersing en drugssmokkel. Afgeluisterde telefoons wezen bovendien uit dat een moord werd beraamd op Pietro Grasso, hoofdofficier van justitie in Palermo, maar ook op Luca Tescaroli, zijn assistent in Roma en op een eigen medewerker die de boel zou hebben verlinkt. De laatste twee zouden eerst worden gekidnapt en dan vermoord. Grasso wachtte een autobom; dit zou de eerste grote maffiamoord zijn sinds de moorden op Giovanni Falcone en Paolo Borsellino in 1992. Sinds die tijd is het qua geweld rustig aan het maffiafront; de voorbereiding van deze moorden zou een drastische wending van de strategie hebben ingeluid. Nadat Toto Riina in 1993 werd gearresteerd nam Provenzano de touwtjes in handen. De focus werd verlegd van geweld naar de uitbouw en versterking van een internationaal financieel misdaadnetwerk. De actie van de politie heeft natuurlijk tot doel dichter bij de 71-jarige Provenzano te komen. Dat zal in meerdere opzichten niet gemakkelijk blijken; de laatste foto van deze maffiabaas dateert van 30 jaar terug. Naar verluidt houdt Provenzano zich op in de buurt van Palermo. Er is een beloning van maar liefst een kleine 2 miljoen Euro uitgeloofd voor de tip die leidt tot zijn arrestatie. De grip van het oude baasje lijkt echter steviger than money can buy….
Pauselijke soap in Italia
De BBC had 'm nog op de plank liggen: een soap waarin een manische paus door het Vaticaan springt op zijn pogo-stick, en een rare fratsen uithalende kardinaal. De BBC kreeg in november 2002, 6000 woedende Katholieken op zijn dak na de eerste uitzending en was genoodzaakt de soap Popetown van de buis te halen. De soap gaat over de dagelijkse trubbels op het werk, het pauselijke werkterrein om precies te zijn. Des te opvallender is het dan ook dat de Italiaanse satelietzender CanalJimmy de soap komend voorjaar gaat uitzenden. En dat in een land waar maar liefst 90 % van de inwoners katholiek is. De laatste tijd viel er weinig meer te lachen op de Italiaanse buis. Berlusconi had een aantal comedyseries van de buis geweerd (waarin hij zelf op de hak werd genomen), maar ook series van de kritische Nobelprijswinnaar (1997) Dario Fo. Fo is onder andere auteur van Morte accidentale di un anarchico, "de per ongelukke dood van een anarchist", gebaseerd op de dood van verdachte Pino Pinelli (zie postzegelverhaal). CanalJimmy heeft de naam van de serie, Popetown, veranderd in Holy Smoke. De zender omschrijft zich als een anternatief soort omroep. Ze hopen dat de controversialiteit die de serie oproept aandacht geeft aan de zender. We zullen het snel genoeg weten….
Staatsloterij gekte
We schreven begin december over de gekte in de staatsloterij. Numero 53 is nog steeds niet gevallen. Hetgeen een aantal familietragedies tot gevolg heeft gehad. Minister van Economische Zaken Domenico Siniscalco roept op met het hoofd te gokken, kortom gematigd en met vooraf gestelde maxima. Maak dat de gokkers maar wijs… Begin december was numero 53 maar liefst 163 keer niet getrokken; inmiddels is dat 178 keer. De inzet wordt dan ook hoger en hoger….op Venezia 53 is maar liefst 4,17 miljard Euro ingezet. Zonder succes. Hoe lang moet de staatskas nog gespekt worden, hoeveel tragedies moeten nog volgen….
Stakingen in het vooruitzicht…
Op 8 februari staakt op landelijk niveau de luchtverkeersleiding van Alitalia.
Op 10 februari staken de spoorwegen van 21 uur tot 11 februari 21 uur
Op 15 februari staakt het luchtvaartpersoneel in Roma van 13-17 uur
Op 21 februari staken o.a. de piloten van Alitalia, maar is tussen 12 en 16 uur de luchtverkeersleiding van Roma en Padova ook aan het staken.
NIEUWS 24-01-2005
De wolf is terug in Roma… Het grootste probleem van de Italianen…Italiaanse sigarettenverkoop keldert… Berlusconi roept op om minder pillen te slikken... Voormalig Parmalat topman Tanzi zegt scusa… Addio Pavarotti… Romeo en Giulia in de rebound… Havik bindt de strijd aan met duiven…

De wolf is terug in Roma…
È ritornato il lupo…, de wolf is terug. Tweeduizend jaar nadat het beestje een symbool werd van de eeuwige stad, is er voor het eerst sinds heel lang weer een dode wolf gevonden in het aan de stad grenzend Parco Nazionale Castelli Romani. Dit tot grote vreugde van milieu-activisten, en tot schrik van de boeren. In de jaren 70 waren de wolven nagenoeg uitgestorven, en het lijkt dat het uitroepen tot beschermde diersoort daadwerkelijk zijn eerste, zij het dode, vruchten afwerpt. Groepen wolven werden eerder wel gesignaleerd in afgelegen delen van de Apennijnen, maar het is alweer 70 jaar geleden dat een wolf zo dicht bij de stad is gespot. Boeren klaagden al langer dat hun veestapel het moest bezuren.
Biologisch onderzoeker Daniele Badaloni begrijpt de ophef van lokale boeren wel, maar vindt dat het niet moet worden overdreven. Een wolf zou minder schade aanrichten dan een hond. Ook zou de mens geen angst hoeven te hebben voor de wolf; het is zeldzaam dat een wolf een mens aanvalt, aldus Duccio Centili van het WNF. In 753 werden de stichters van Roma, de tweeling Romulus en Remus, gevonden en grootgebracht door een vrouwtjeswolf, nadat hun eigen moeder hen had achtergelaten. Het standbeeld voor het stadhuis van Roma herinnert de bezoekers er nog dagelijks aan.

Ondertussen:


Het grootste probleem van de Italianen…
47.6% van de Italianen vindt het verkeer een probleem
41.6% van de Italianen vindt parkeren een probleem
39.9% van de Italianen vindt luchtvervuiling een probleem
38.5% van de Italianen vindt herrie een probleem
Alles wat toetert of geparkeerd moet worden, irriteert de Italianen, aldus een onderzoek naar de dagelijkse ergernissen door ISTAT, het Italiaanse bureau voor de statistiek. Alles wat maar met verkeer te maken heeft, lijkt een plekje te krijgen in de Ergernis-top-5. Verkeer scoort daarmee hoger dan misdaad. Een ander onderzoek wijst uit dat Italianen, in tegenstelling tot andere Europeanen, graag gebruik maken van het openbaar vervoer. Eén op de tien Italianen gaat met de bus of metro, daar waar dat slechts één op de 16 Engelsen betreft en één op de 4 Fransozen. Opvallend, te meer daar de punctualiteit vaak te wensen over laat. Het is maar wat je het meeste ergert…En het is maar waar je woont. Inwoners van Lombardia (met Milano als grootste stad) vinden verkeer en luchtvervuiling tot de grootste milieuproblematiek behoren. Dit in tegenstelling tot 19% van de inwoners van Basilicata en 18,2 % van de Calabresi (Zuid Italia).
Italiaanse sigarettenverkoop keldert…
Er worden maar liefst 23% minder sigaretten verkocht nadat het roken in openbare ruimten, waaronder ook bars, restaurants en kantoren, sinds 10 januari is verboden. Ongeveer 1 op de 3 Italianen rookt, en jaarlijks sterven maar liefst 90.000 personen aan de gevolgen hiervan. De terugval in verkoop is zeer zorgwekkend voor de sigarettenverkopers, aldus Maurizio Bruni, voorzitter van de Assotabaccai-Confesercenti, de sigarettenverkopers-bond. De bond wil graag dat haar leden meer producten mogen verkopen om de terugval in omzet op te vangen. De Tabacchi nemen in Italia een bijzondere plaats in; niet alleen wordt het gros van de sigaretten er verkocht, maar ook betreft het vaak hele kleine, drukke zaakjes die zich aan allerlei strenge (belasting-)verordeningen moeten houden. Laten we hopen dat deze typische zaakjes, die het vaak goed doen op de foto, niet uit het straatbeeld verdwijnen!
Berlusconi roept op om minder pillen te slikken...
Berlusconi gaat 16 miljoen huishoudens aanschrijven. Hij roept deze op om niet onnodig medicijnen te slikken. Dit is beter voor de eigen gezondheid én voor de geldkist. Ter illustratie: jaarlijks wordt er maar liefst voor 18 miljard aan medicijnen besteed. Volgens het Ministerie van Volksgezondheid staat in een gemiddelde badkamer voor maar liefst € 200 aan ongebruikte medicijnen. De brief van Berlusconi zal vergezeld worden van een 80 pagina's tellend boekje dat wijst op het juiste gebruik van medicijnen. Of dit gaat werken, is de vraag. Eén van de belangrijkste gespreksonderwerpen in Italia zijn namelijk de kwalen waaraan iemand lijdt. Opvallend is overigens dat Italia niet eens koploper is in medicijnverbruik. Volgens Farmindustria zou in Frankrijk resp. Duitsland maar liefst € 476 p.p, resp. € 442 p.p. aan medicijnen uitgegeven worden. De Italianen geven € 310 p.p. per jaar uit.
Voormalig Parmalat topman Tanzi zegt scusa…
De voormalig topman van Italia's grootste zuivelconcern dat vorig jaar wereldwijd bekend werd als Europa's grootste fraudeschandaal, heeft zich bij de investeerders verontschuldigd. Ook vroeg hij om de openbaar aanklagers te helpen bij het voorbereiden van hun zaak. De verklaring werd voorgelezen door zijn advocaat Giampiero Biancolella omdat Tanzi te moe was om dit zelf te doen. Tanzi zou de aanklagers ook helpen andere betrokkenen aan te wijzen. Het gros van het verduisterde geld ging op aan de verliezen die de Tanzi's hadden in het toerisme. Ondertussen probeert interim-manager Enrico Bondi met man en macht het zuivelconcern te redden.
Addio Pavarotti…
Pavarotti stopt ermee, maar doet nog één keer Nederland aan, en wel op 16 april a.s. Hij geeft dan een afscheidsconcert in Ahoy. Pavarotti kijkt er met gemengde gevoelens naar uit. Zijn "Worldwide Farewell Celebration Tour" is een afscheid, maar toch zal de tour een vrolijke gebeurtenis voor hem zijn. Kaartjes zullen ongetwijfeld snel zijn uitverkocht.
Romeo en Giulia in de rebound…
Het originele verhaal speelde zich eeuwen geleden af in Verona, de hedendaagse variant kent echter oudere hoofdrolspelers in een andere stad, te weten Padova. Hier pleegde een 71-jarige man zelfmoord omdat zijn vrouw al vier maanden in coma lag. Hij bezocht haar tot vier keer op een dag maar verwachtte niet meer dat ze zou ontwaken. Als enige mogelijkheid zag hij de dood. Een paar uur later ontwaakte zij echter uit haar coma en vroeg naar haar echtgenoot… In Shakespeare's versie drinkt Giulia vergif om dood te lijken om er daarna met Romeo tussenuit te piepen. Romeo daarentegen meende dat zij dood was en zag als enige uitweg de dood. Toen Giulia ontwaakte en haar Romeo dood zag, stak ze zichzelf dood. Laten we hopen dat de tragedie niet verder gaat in de hedendaagse variant.
Havik bindt de strijd aan met duiven…
Niet alleen de Vesuvius maakte in 79 voor Christus een eind aan Ercolano, maar nu doen ook duiven dat…Niet lang meer, want sinds kort worden haviken ingezet om de duivenplaag, en daarmee ook hun zure uitwerpselen, terug te dringen. De as beschermde de resten van de voormalige Romeinse stad, daar waar duivenpoep deze juist aantast. Overigens is de methode al langer een succes gebleken op de Italiaanse luchthavens waar de landingsbanen geen last meer hebben van hordes vogeltjes.
NIEUWS 17-01-2005
Niet roken, niet plassen… Geen tikje op de bil meer… Berlusconi wordt zuinig… Tv-schandaal wegens maffia… De beste keeper…

Niet roken, niet plassen
Op een middelbare school in Rome staken de scholieren. Ze zijn woedend omdat de directie heeft besloten om de wc’s te sluiten tijdens de schoolpauzes. De reden daarvoor is dat de scholieren tijdens de pauze massaal naar de wc’s trekken om daar te gaan roken. De school ontbeert namelijk een fatsoenlijke buitenruimte waar de scholieren hun sigaret kunnen opsteken. In de school geldt sinds begin dit jaar een rookverbod, zoals in alle openbare ruimtes. Dus raken de wc-ruimtes overbevolkt en mistig van de rook. En dat is slecht voor de gezondheid van de kinderen zelf en van de medewerkers, aldus de directie.
De beslissing van de directie is van alle kanten aangevallen. Men wijst erop dat zo’n actie een frontale aanval is, die bovendien ook nog eens de niet-rokers bestraft. Als die naar ‘t toilet willen, moeten ze wachten tot de lessen weer beginnen. Zo ook de rokers, maar zij kunnen dan in ieder geval wel rustig hun sigaretje roken op de wc’s. Een betere oplossing zou zijn om tijdens de pauzes de conciërge toezicht te laten houden in de wc-ruimtes. Hij kan dan de overtreders in de kraag vatten en bij de politie aangifte doen wegens overtreding van het rookverbod. Na een paar geldboetes zullen de studenten het roken heus wel laten, hoopt men. Maar of dat nou lekker rustig zit, met zo’n surveillerende conciërge?

Ondertussen:


Geen tikje op de bil meer
Het Italiaanse Hof van Cassatie heeft besloten dat een tik op de bil een vorm van seksueel geweld is. Deze uitspraak staat diametraal tegenover een eerder vonnis uit 2001, dat een tikje toestond op voorwaarde dat er geen sexuele bedoeling bestond en het slechts iets eenmaligs was. Voortaan moet een biltikje dus beschouwd worden als een sexuele handeling, maar wel van korte duur en zonder dat de handelende persoon (de biltikker) er sexuele bevrediging in vindt, zo heeft het Hof bepaald. De man om wie het in deze zaak draait, is veroordeeld omdat hij een vrouw op de billen tikte die in een telefooncel aan het bellen was. De veroordeling tot 14 maanden gevangenisstraf is nu op het hoogste niveau bevestigd. Zo zie je maar weer: Italië wordt nog eens vooruitstrevend op dit gebied. Vanaf nu zeker je handen thuishouden dus!
Berlusconi wordt zuinig
Volgens sommigen heeft hij dit liedje al vaak afgedraaid, maar nu lijkt Berlusconi toch vastbesloten te zijn: er moet minder geld verspild worden in Italië. Hij overweegt zelfs om een “ministerie tegen de verspilling van overheidsgeld” in het leven te roepen. Oei! Ook zal er een nationaal fonds gecreëerd worden tegen verspilling. Hij zou dit voorstel aanstaande vrijdag in de ministerraad willen aankaarten. Zijn streven is om te komen tot een slagvaardige, doelmatige overheid die geen geld van zijn burgers verspilt. Dat lijkt verdacht veel op een luchtkasteel…
Tv-schandaal wegens maffia
Het jarenlange zwijgen van de Italiaanse televisie over de maffia is (even) doorbroken. De laatste jaren werd er, behalve in een enkele goede, maar onschuldige film, nooit meer serieus over de maffia gesproken op de Italiaanse televisie: alsof die niet bestond. Op de zender Raitre heeft het programma Report een einde gemaakt aan deze omertà, zwijgplicht. Daar werd op evenwichtige en behoedzame wijze de huidige stand van zaken van de nieuwe georganiseerde criminaliteit uit de doeken gedaan en geïllustreerd via allerlei eigenaardige gebeurtenissen op Sicilia. De verbanden tussen maffia en politiek werden slechts lichtjes aangestipt, misschien omdat men de bui al zag hangen. En ja hoor, prompt stond iedereen op zijn achterste benen: de Siciliaanse leden van Berlusconi’s Forza Italia, de president van de regione Sicilia, de burgemeester van Catania. Furieus waren ze, omdat Sicilia werd belasterd en beledigd door leugenachtige “verhalen uit de oude doos” vol vooroordelen. Op hoge poten eisten ze een rectificatie-uitzending op Raidue, waar “het andere gezicht” van Sicilia zou worden getoond. De vraag is alleen welk gezicht dat dan moge zijn, folkloristische dansjes en bloeiende citroenbomen misschien? Is niet uitgerekend dat ware gezicht veel te lang verborgen gehouden?
De beste keeper
Gianluigi Buffon, de keeper van Juventus, is uitgeroepen tot beste keeper ter wereld door de IFFHS, het internationaal voetbalstatistisch en historisch bureau te Wiesbaden. En dat alweer voor de tweede keer! Hij laat Petr Cech, de uitstekende keeper van Chelsea achter zich. Op de derde plaats staat Dida, de keeper van AC Milan.
NIEUWS 10-01-2005
Italie.nl staat op de Vakantiebeurs. Het Passaporto d'Italia kan weer worden afgehaald, evenals de gratis caffettini van illy caffè. Ook is er eek uitgebreide keuze aan boeken. Niet op de beurs geweest? Bekijk en print dan alsnog de kortingsbonnen die recht geven op 20% korting op reisboeken, romans en kookboeken.
NIEUWS 03-01-2005
Doe het zelf pakketje voor traditionele nieuwjaarszegening… Berlusconi eindelijk uit de kast… Een gegeven paard…ontevredenheid over kerstcadeaus… Berlusconi stapt op als voorzitter van AC Milan… De Italiaanse begroting voor 2005 is er doorheen… De Italiaanse slachoffers…Attenzione, stakingen!…

Doe het zelf pakketje voor traditionele nieuwjaarszegening
De Italiaanse priesters hebben het bere-druk. Om te zorgen dat families hun jaarlijkse, traditionele zegening krijgen, hebben ze een "Inzegenings doe het zelf pakketje" ontworpen. In Rondò-Torretta, in de buurt van Sesto San Giovanni, voorstad van Milano, zijn maar liefst 2.000 pakketjes uitgereikt door de kerk aan de parochianen. De drie priesters hebben het er maar druk mee in het 17.000 zielen tellende stadje. "We hebben het gebied in tweeën gesplitst, waardoor we niet hoeven te haasten en we onze inwoners een beetje beter leren kennen," aldus Priester Massimo Pavanello. De afgelopen 20 jaar is het aantal mannen dat tot het ambt is toegetreden met maar liefst 50% afgenomen. Dit soort pragmatische oplossingen is dan ook steeds vaker aan de orde van de dag. Het was overigens niet nodig toestemming resp. dispensatie van hogerhand te krijgen. Het pakketje bevat een buisje Heilig Water en bidinstructies. Volgens Don Pavanello heeft het zegenen van een huis dezelfde waarde als het zeggen van een gebed voor aanvang van de maaltijd.

Ondertussen:


Berlusconi eindelijk uit de kast…
Een aantal weken geleden ontkende hij het nog, maar nu is hij er rond voor uitgekomen. Berlusconi is gelift. De minister-president is van mening dat eigenlijk iedere Italiaan zich met 'een opknapbeurt' mag verwennen. Sterker nog, de rijken der aarde zijn het aan zichzelf verplicht, aldus Berlusconi. "Gezien de mogelijkheden op het gebied van cosmetische chirurgie vandaag de dag, hebben zij die het zich kunnen veroorloven, de plicht zichzelf zo goed mogelijk te presenteren. Het is een vorm van respect naar degenen waarmee je je leven deelt, naar je familie. Maar ook naar degene die je nationaal en internationaal vertegenwoordigt, je volk dus." Fare la bella figura is een van de eerste levensbehoeften van een Italiaan. Men voelt zich moreel verplicht er goed uit te zien, hetgeen bij velen te zien is: ze zien er impeccabile, onberispelijk en verzorgd uit.
De 67-jarige Berlusconi voelt zich door zijn ooglifting en haarimplantatie minstens 25 jaar jonger door. "Mijn haar groeit als nooit tevoren. Ik ben blij dat ik me aan die pijn heb onderworpen", zei hij opgetogen tijdens zijn eindejaars-persconferentie. Afgelopen zomer ontkende hij het nog in alle toonaarden, alhoewel het beeld van Berlusconi die Blair op zijn landgoed in Sardegna ontvangt, velen nog op het netvlies gegrift staat. Berlusconi met een flitsende, hippe bandana. Wat iedereen toen dacht (het is om te verbergen dat ie net een haartransplantatie heeft ondergaan), is nu dus eindelijk boven tafel.
Een gegeven paard…ontevredenheid over kerstcadeaus
Een gegeven paard in de bekijken, is niet netjes. Toch heeft ongeveer 1 op de 3 Italianen dat gedaan. Zij waren teleurgesteld over de ontvangen kerstcadeautjes en klaagden dat deze niet prestigieus genoeg waren. Sterker nog, in sommige gevallen kwamen ze 'uit de oude doos'. 29% was van mening dat ze waardevolle cadeaus had gegeven, maar er minder voor teruggekregen. Van de kinderen klaagde maar liefst 37% over het feit dat de cadeaus nuttig waren. Ze kregen kleren in plaats van speelgoed, zo bleek uit een onderzoek van de Telefono Blu.
Volgens Caritas, een liefdadigheidsinstelling, leven zo'n 7 miljoen Italianen onder de armoedegrens. Volgens Geurino di Tora, directeur van Caritas, komen zelfs hele gezinnen in de gaarkeukens eten nadat ze zijn afgesloten van electriciteit en telefoon. Iets wat hij niet eerder heeft gezien.
Berlusconi stapt op als voorzitter van AC Milan
Berlusoni stapt niet uit vrije wil op, maar wordt hiertoe gedwongen door een wet die belangenverstrengeling tussen politiek en commercie wil tegengaan. De ministerpresident staat al sinds 1986 aan het roer van de voetbalclub. Dat Rijkaard, Gullit en Van Basten er gingen voetballen, was aan hem te danken. Ook heeft Berlusconi met AC Milan 4 x de Champions League behaald, en 7 x de landstitel. Wie hem zal opvolgen is vooralsnog onbekend. In ieder geval niet zijn zoon, aangezien die in zijn andere bedrijf Mediaset werkt.
Berlusconi wimpelde, in het verlengde van voorgaande, ook insinuaties dat hij van plan zou zijn Mediaset te verkopen weg." Hij zou een meerderheid willen verkopen aan Rupert Murdoch. Dat is en blijft een familiebedrijf," aldus de ministerpresident.
De Italiaanse begroting voor 2005 is er doorheen
Vorige week heeft de Italiaanse Senaat akkoord gegeven op de begroting voor 2005. Deze begroting lag eerder onder vuur aangezien de angst eerst dat Italia hiermee boven het door de EU geakkoordeerde begrotingstekort van 3% komt. In de begroting is o.a. dertig miljard euro aan bezuinigingen opgenomen. De door Berlusconi in zijn verkiezingsrede beloofde belastingverlaging, waarover we eerder schreven, zat er ook in: zes miljard euro. De begroting kwam er vrij soepeltjes doorheen omdat de oppositie geen zin had in ellenlange discussies, amendementen en wat dies meer zij.
De Italiaanse slachtoffers…
Op woensdag 5 januari hangen de vlaggen halfstok in Italia, en om 12 uur neemt ook Italia 3 minuten stilte in achting voor de slachtoffers van de vloedgof. Volgens de berichten van begin van de week zijn 18 Italianen omgekomen door de tsunami en 570 vermist. De meesten van hen bevonden zich op het moment van de ramp in Thailand en Sri Lanka, de meest getroffen gebieden.
Attenzione, stakingen!
Reis je komende maand af naar Italia, houd er dan rekening mee dat je mogelijk te kampen krijgt met stakingen. In veel gevallen worden ze op het laatste moment afgeblazen, maar een gewaarschuwd persoon telt voor twee.
Op zaterdag 8 januari, tussen 12.00 en 16.00 uur, staakt de luchtverkeersleiding van Alitalia landelijk.
Op woensdag 19 januari, tussen 12.00 en 16.00 uur, staakt een onderdeel van de luchtverkeersleiding. De piloten van Alitalia gooien er de hele dag het bijltje bij neer. De beveiliging van Linate (Milano), legt het werk neer van 10.00 tot 18.00 uur.
Op zaterdag 29 januari, van 12.00 tot 16.00 uur geeft de luchtverkeersleiding van Brindisi er de brui aan.
En tot slot: op zondag 30 januari, tussen 10.00 en 18.00 uur, is er een landelijke staking van de luchtverkeersleiding van Alitalia

Rome is de hoofdstad van Italië. Rome is een hele oude stad. Volgens de verhalen hebben Romulus en Remus de stad gesticht. Romulus en Remus waren tweelingbroers die door een wolf waren opgevoed. Toen ze groot waren gingen ze de stad stichten en toen kregen ze ruzie over wie er koning mocht worden. Daarom maakte Romulus Remus dood en hij werd zelf koning. Of dat echt waar is weet niemand, wel weten we dat er al heel lang geleden mensen op die plek woonden.
In 509 voor Christus werd de republiek Rome gesticht. Een republiek is een land dat geen koning heeft. Het Romeinse rijk was in die tijd een heel belangrijk land en Rome was dus een hele grote, mooie stad. Er stonden heel veel belangrijke regeringsgebouwen, tempels en monumenten. Sommige gebouwen staan er nu nog steeds, zoals het Colosseum, het Forum Romanum en de boog van Constantijn.


Boog van Constantijn
Het Forum Romanum

In Rome staan ook veel kerken. Dat komt omdat de Paus er woont: hij heeft zijn eigen landje in Rome. Dat heet Vaticaanstad. De kerk van de Paus is de Sint Pieter. Rome is gebouwd op zeven heuvels en daar zijn veel parken waar de mensen graag naar toe gaan. Er zijn ook veel terrasjes.

terug naar boven

2. Italiaans eten
In Italië zijn veel soorten eten. De Italiaanse keuken is bekend vanwege pizza’s, pasta, vleesgerechten en ijs. Ook de Italiaanse wijn is erg bekend.

Pasta Pasta is eigenlijk geen echt Italiaans eten. Ze zeggen dat het uit China komt, en dat de ontdekkingsreiziger Marco Polo het meegenomen heeft naar Italië. Er was een soort lange wandelroute van China naar Europa. Dat was de zijderoute. Zo gingen de handelaren van het ene land naar het andere om spullen te verkopen. De pasta is dus eigenlijk Chinese Bami, die over de zijderoute naar Europa is gebracht. De Italianen hebben heel veel soorten pasta, zoals macaroni, spaghetti, en tortellini. Er zijn ook veel soorten saus. In Italië eten ze ’s middags en ’s avonds pasta.



Pizza Eeuwen geleden was de pizza het belangrijkste eten van de arme boeren in Italië. Een pizza was goedkoop en het helpt goed tegen de honger. Je hebt er alleen wat bloem en gist voor nodig en goedkoop beleg zoals tomaten en kaas.
Later kregen steeds meer mensen in allerlei landen de smaak van pizza te pakken. Nu kun je overal op de wereld pizza eten. De meest gegeten pizza is de pizza Margherita. Het recept daarvoor is bedacht door een bakker, die hem maakte voor de vrouw van koning Umberto, koningin Margherita. De pizza had de kleuren van de Italiaanse vlag: rode tomaten, witte mozzarellakaas en groene basilicumblaadjes. De koningin vond de pizza erg lekker.



IJs Italiaans ijs is het lekkerste van de wereld. Er zijn in Italië dan ook meer dan dertigduizend ijssalons. In sommige ijssalons kan je kiezen uit tweehonderd smaken ijs. Je hebt waterijs en roomijs, in allerlei smaken. In het zuiden hebben ze ook granita, een soort schaafijs met bijvoorbeeld de smaken koffie of citroen. Men zegt dat het allereerste Napolitaanse ijs in de 18e eeuw werd gemaakt van sneeuw van de Vesuvius en vruchtensap.




Wijn Elke streek van Italië maakt zijn eigen wijn. Chianti komt uit Toscane en wordt in speciale, met stro beklede flessen verkocht. Asti spumante is een zoete bubbeltjeswijn uit de buurt van Turijn. Valpolicella komt uit de streek rond Verona, Lambrusco uit de omgeving van Bologna en Barolo uit de buurt van Milaan.

terug naar boven

3. Pompeji
Pompeji is een stad in de buurt van Napels. Naast de vulkaan de Vesuvius. Op 24 augustus in het jaar 79 was er een vulkaanuitbarsting, de hele stad werd overspoeld door lava en as, stenen vlogen door de lucht en de mensen die werden geraakt konden niet meer verder rennen en werden bedekt door lava. En andere mensen zijn gestikt door giftige zwaveldamp en rook. Pompeji had voor de uitbarsting ongeveer 20.000 inwoners door de vulkaan uitbarsting zijn er tenminste 2000 mensen om het leven gekomen. Zeventienhonderd jaar lag Pompeji onder as en stenen van meer dan 3 meter dik. Eerst werd er een huis gevonden, daar na een hele straat. Toen dode mensen en dieren, daarna voorwerpen, en resten van planten en bomen. Het was een verrassing voor de archeologen toen ze zagen dat de stad er nog precies zo bij lag als toen hij werd bedekt met lava. En daarom hebben ze er een openluchtmuseum gemaakt waar je uren in kan rondlopen. Er zijn niet alleen gewone huizen en straten om te bekijken maar ook bakkerijen, badhuizen, amfitheaters, sportvelden, een kerkhof met graftombes, vijvers, fonteinen, poorten en muurschilderingen. Heel bekend zijn de gipsafdrukken van dertien mensen, die je in de tuin van de vluchtelingen kunt zien. Die mensen waren bedolven door de lava. De holte die ze achterlieten in de gestolde lava hebben ze bij de opgravingen volgegoten met gips. Zo ontstonden een soort gipsbeelden die je nu kunt bekijken.

terug naar boven

4. Mode en design
Italië is ook erg bekend om zijn mode en design. De mensen in Italië houden erg van mooie kleren en mooie spullen. Er zijn veel beroemde Italiaanse ontwerpers, zoals Versace, Armani en Alessi.

Mode
Vroeger was alleen de mode uit Frankrijk heel bekend. Maar sinds ongeveer de jaren 70 kwam er ook steeds meer Italiaanse mode. In Milaan kwamen steeds meer modeshows. Bekende ontwerpers zijn Armani, Gucci, Dolce en Gabbana, Prada en Cavalli. Ze maken niet alleen kleren, maar ook tassen, riemen, mutsen en parfum.

Schoenen
Italiaanse schoenen zijn vaak heel elegant. Vroeger was het heel deftig om echte Italiaanse schoenen te hebben. Tegenwoordig zijn er ook veel andere landen die mooie en goede schoenen maken.

Huishoudelijke apparaten
Alessi is een heel beroemde ontwerper van huishoudelijke apparaten en andere voorwerpen. Zijn spullen hebben vaak aparte vormen en soms ook felle kleuren. Zijn citroenpers lijkt wel een spin!

Auto's
Bekende Italiaanse automerken zijn Fiat en Ferrari. Veel mensen vinden ze zo mooi, dat ze in oude auto’s van die merken blijven rijden. Klassiekers noemen ze dat. Denk aan de Fiat 500. Op dit plaatje zie je een Ferrari sportwagen.



De Broers Van Paus Clitoniozz & Paus Eramus
[img width=508 height=321 cacheid=000f96e6002bbfcaa7b565691e000921b3]http://www.mynidee.com/reis/images/7pausen.jpg[/img]