Partyflock
 
Forumonderwerp · 1144556
Met de opkomst van de house, ontstond er ook een heuse flyercultuur.
Er werd steeds meer tijd en moeite in het artwork gestoken, dus voor veel mensen werd het de moeite waard om de flyers te bewaren. Vooral de hardcore-flyers hadden meestal mooie fantasy of horror-artwork en felle kleuren en teksten. Menig gabber-kamer hing dan ook vol met flyers in de jaren 90.
En elke maand stonden er weer advertenties in tijdschriften als Strobe en Thunder Magazine waarin verzamelaars oproepen plaatsten voor nieuwe flyers.

Ik ben er ondertussen achter dat er anno 2013 nog steeds een flyer-verzamel-scene bestaat. :respect:

Dus ik heb even wat vragen aan de verzamelaars hier.

* Waarom ben jij ooit begonnen met het verzamelen van flyers? En wanneer?
* Spaar je alle stijlen, of bijvoorbeeld enkel hardcore?
* Na 2000 werden de flyers anders. Je ziet duidelijk verschil met de flyers uit de jaren 90 en die van daarna. Waarom is dat denk je?
* Wat is de toekomst van de papieren flyer? Is het een aflopende zaak?
* Hoeveel verschillende flyers heb je inmiddels in je bezit?
* Bij andere verzamelhobbies heb je verenigingen, clubbladen, catalogussen en ruilbeurzen. Waarom bestaat dit niet voor flyers?

Alvast dank voor de reacties! :flower:
hehe, leuk topic Mathijs... Ok, even wat antwoorden:

* Waarom? Ik vond flyers mooi en flyers schepte een soort verhaal, een andere wereld waar alleen maar house bestond :) En aangezien ik destijds te jong was om naar feesten te gaan, had het helemaal een soort aantrekkingskracht... Later kwam hier natuurlijk verandering in.
* Mijn verzameling is begonnen bij hardcore, maar mijn interesse gaat uit naar meerdere stijlen. Eigenlijk meer naar een specifieke periode en wel de beginjaren. Naast hardcore dus ook house, mellow, acid, techno, etc. etc. Ik denk overigens dat het moeilijker is om in deze tijd zo in de hokjesgeest van tegenwoordig te denken wanneer het aankomt op muziekstijlen / -genres.
* De reden van deze verandering weet ik niet. Kan meerdere oorzaken hebben. Eén daarvan is wellicht de verandering in de hardcore-scene na de zeg maar hype vanaf halverwege tot eind jaren '90. Hardcore werd weer wat meer underground, de sfeer wat donkerder en dat is wellicht ook wat de flyers uitstralen.
Andere mogelijkheid is het feit dat men meer zijn best deed om een flyer te ontwerpen. Het was niet meer één of ander fantasy boek opentrekken, plaatje kopiëren, wat letters eroverheen en klaar! Een flyer ontwerpen werd relatief vaker beschouwd als een specialistische bezigheid waarin de afbeeldingen zelf gemaakt werden, inclusief 3d-modellen etc. Dit is natuurlijk niet voor elke hobbyist weggelegd maar en kunst / vak apart. De mensen die flyers ontwierpen waren dan relatief vaker echte vormgevers (als daar budget voor was natuurlijk). Hierin zit tevens een andere mogelijke verklaring. Binnen de grafische wereld hebben we ook te maken met ontwikkelingen. Bepaalde fenomenen en gebruiken op het gebied van grafische uitingen zijn op dit moment "in" waar deze gisteren nog niet gebruikelijk waren. Morgen komt er weer iets nieuws. Daarbij heeft de technologie ons natuurlijk erg veel geholpen (denk bijvoorbeeld aan Maya / 3d Studio MAX, Photoshop).
* Wat mij betreft blijft de papieren flyer gewoon bestaan, maar dat zeg ik natuurlijk als flyer liefhebber / verzamelaar. Ik kan me voorstellen dat dit een kostenpost is waar men liever op bezuinigt, maar ik zie daarnaast toch wel een toegevoegde waarde aan een papieren flyer. Hoewel we in een digitaal tijdperk leven kan je zeker niet stellen dat iedereen uit je doelgroep via de elektronische snelweg is te bereiken. Echter zie ik het somber in wat dit betreft... Anno 2013 bestaan er al nauwelijks flyers meer in vergelijking tot de jaren '90.
* Geen idee hoeveel flyers ik heb. Vind ik ook niet echt interessant....
* Dat soort initiatieven zie je veel bij hobby's / activiteiten met een grote achterban... Hoewel wij als liefhebbers / verzamelaars nog niet dood zijn (gelukkig niet!), is het aantal denk ik relatief te klein voor dergelijke georganiseerde activiteiten. Aan de andere kant zie je ook positieve initiatieven ontstaan (zie bijvoorbeeld: https://partyflock.nl/albumelement/83513217:flyerdag). Uiteraard moedig ik dit alleen maar aan.
laatste aanpassing
 
Thunderdome and ID&T flyers wanted... ;)
Uitspraak van Epistaxis op zondag 2 juni 2013 om 10:47:
* Waarom ben jij ooit begonnen met het verzamelen van flyers? En wanneer?
* Spaar je alle stijlen, of bijvoorbeeld enkel hardcore?
* Na 2000 werden de flyers anders. Je ziet duidelijk verschil met de flyers uit de jaren 90 en die van daarna. Waarom is dat denk je?
* Wat is de toekomst van de papieren flyer? Is het een aflopende zaak?
* Hoeveel verschillende flyers heb je inmiddels in je bezit?
* Bij andere verzamelhobbies heb je verenigingen, clubbladen, catalogussen en ruilbeurzen. Waarom bestaat dit niet voor flyers?


*Voor mij begon t op school via NL studenten die me pakketjes aansmeerden. En dingen uit Thunder Magazine en Strobe scheuren :lol: Het echte verzamelwerk begon natuurlijk pas met de feesten, voor mij dus vanaf 2001. Ik vond die fantasy dingen erg vet: naakte wijven, draken, vuur en al die kleuren. B)
*Voornamelijk hardcore en de laatste jaren de harde drum n bass ofte darkstep. Maar sommige dingen als Arc Of Goa zijn ook érg vet!
*Omdat alles van Boris Valeo al geript was O:) En men wilde mss wat zakelijker en serieuzer overkomen, beetje zoals die kartonnen hoezen van Thunderdome in die tijd.
*Volgens mij wel, ook omdat men tegenwoordig meer en meer overgaat naar van die flyerboekjes (wat erg irritant is, maar alsnog beter dan helemaal niets). Vroeger zou je nog naar een feest gaan, omdat je wist dat er weer veel te verzamelen zou zijn, nu haak je al wat sneller af.
*Geen idee, geen zin om te gaan tellen ook :lol:
*Daarvoor biedt PF de uitweg .
hey matthijs,

leuk dat je dit topic bent gestart. Ik zal even aftrappen, er zitten hier een aantal serieuze verzamelaars dus die zullen waarschijnlijk ook wel hun ervaring droppen.
Als klein jochie opgegroeid in utrecht raakte ik via mn neef en buurtgenoten geintresseerd in de house en gabbercultuur, ik was helaas te jong om toen al naar de feesten te gaan dit was rond 1994-1995. In die tijd ging ik met vrienden of met mn pa de stad in en naar de platenzaken als Midtown, Twist and Shout etc. Later ben ik verhuisd naar Almere en ging op dezelfde voet verder. Al gauw zat ik ik een groep gabbers waarvan er sommige ouder waren en al naar de ''Fun'' Vechtsebanen en Medusa etc gingen. Naast het aflopen van de platenzaken voor vinyls en flyers ruilde ik al met deze gasten en ook kreeg ik van oudere gabbers collecties. Zo heb ik in het begin stapels gekregen via (pen)vrienden uit Almere, Utrecht, Maassluis, Hillegom etc. Vanaf 97-98 ging ik zelf ook naar grote party's, megarave, dutchrave, mysteryland, thunderdome, en ik betrapte me erop dat ik altijd op de grond keek of er nog flyers lagen die dan waren uitgedeeld. Zodoende heb ik ook leuke flyertjes opgebeurt en bij mijn collectie kunnen voegen. Na 2001 ben ik eigenlijk gestopt met het hele gabber gebeuren, hoewel ik in de jaren erna af en toe nog wel eens een feest bezocht. De scene vond ik minder en ook het verzamelen heb ik toen een paar jaar in de ijskast gezet. Met de opkomst van het internet zijn dingen sneller gegaan en kwam je snel in contact met medeverzamelaars. Ik denk dat het rond 2005 ofzo moet zijn geweest dat ik een paar enorme collecties kon overnemen via een ex-verzamelaar uit Sneek en bij iemand uit Amsterdam. Ik heb eigenlijk altijd verzameld vanwege de strakke designs zoals Ken, Vallejo etc en ben vanaf toen weer lekker rustig aan gaan verzamelen. Ik ben in contact gekomen met Olav en Dave; jongens die net als ik al in de jaren 90 oproepen deden in de magazines Strobe en Thunder voor flyerruils. Ik ben meerdere malen bij hun langs geweest om te lullen over het verzamelen en het uitwisselen van flyers natuurlijk. Zowel Dave, Olav en nog een paar anderen zijn in tegenstelling tot mij nog een tikkeltje fanatieker en hebben niet stilgezeten. Hoewel niet iedereen het van elkaar weet , zijn zij met nog een selectief groepje denk ik de jongens met de grootste en indrukwekkendste verzamelingen. Vanaf 2001/2002 zag je ook steeds meer computer geanimeerde designs en steeds minder het oude artwork van eerdere genoemde kunstenaars. Voor mezelf besloot ik om uitsluitend de oldschool flyers te gaan sparen en alleen flyers van het millenium van bepaalde organisaties of designers (PsyTek).
Al een paar jaar heb ik met een vast aantal mensen meerdere keren per jaar een ruil. Ook via het verzamelaars topic leer je mensen kennen die verzamelen en zo bouw je een netwerkje op van mensen die je kent en die interessante items te ruil hebben. Meestal gaat het om 10-20-30 stuks per x dus het verzamelen verloopt langzaam maar gestaag. Ik heb een aantal jaar geleden mijn flyers voor het laatst geteld. Jaren geleden had ik er al zo n 3000-4000 dus ik schat dat ik inmiddels zo n 6000/7000 gabber flyers heb (tot 2000) en ook een paar duizend mellow flyers (tot 2000) daarnaast een paar curver bakken met nieuwe flyers.
Ik hoop dat iedere serieuze verzamelaar met succes aan zijn collectie kan werken en dat we veel voor elkaar kunnen betekenen. Ik moet wel de kanttekening plaatsen, dat het mij opvalt dat er medeverzamelaars /opkopers/handelaren zijn gekomen die prijzen hebben opgedreven. Deze prijzen zijn als normaal aangezien voor verkopers waardoor het overnemen van flyers een beetje verkeerde vormen heeft aangenomen. Ik zie anno 2013 mensen via verschillende wegen voor vrij normale flyers gerust 5 euro vragen.

Voor diegene die me al kennen en die me niet kennen, ik ben altijd geinteresseert in het ruilen van oldschool flyers. Ik heb in mijn album een zo actueel mogelijk overzicht van dubbele items. Ik hoop dan ook nog vele leuke ruils met iedereen te kunnen maken
Artiest {SHOWLIST artist 65798, 65100, 60976}
Met house ben ik van jongs af aan al bezig geweest. Ik heb mijn "Kinderen voor Kinderen" periode mooi overgeslagen destijds :) Verzamelen ging niet bewust. Vroeger nam ik ze mee van de platenzaken hier in Oldenzaal. Daar lagen van de Live&Direct en Night of the Hools flyers.
Op een gegeven moment toen ik naar de middelbare school ging kreeg ik ook van andere hardcore liefhebbers flyers en langzaam aan begon het verzamelen. Ik reed vroeger zelfs op de fiets naar Rewind in Enschede op de fiets (15km) alleen om flyers op te halen (weer of geen weer).
Toen ik op mijn 15e zelf feesten ging bezoeken toen was het einde zoek, haha. Overal trok ik die dingen vandaan. Zelf heb ik ook een keer in de Thundermagazine gestaan. Ook daar heb ik een aantal leuke dingen van ontvangen en sinds die periode ruil ik ook nog steeds met 1 verzamelaar uit Alpen ad Rijn. Alhoewel er tegenwoordig trouwens niet meer veel nieuws te ruilen valt, want het meeste is digitaal. Ook vind ik de charme van de oude flyers veel mooier dan die strakke ontwerpen van tegenwoordig. Daar richt ik mij nu ook alleen nog maar op de periode 1999 en ouder.

Toevallig gisteren nog een MEGA collectie flyer op kunnen halen bij iemand, periode 1990-1995. Echt asociaal wat daar tussen zat!!!
laatste aanpassing
Hartelijk dank voor al jullie reacties tot dusver.

Er is inderdaad relatief gezien maar een klein aantal verzamelaars. Vind ik toch wel vreemd...
Er is volgens mij ook geen nieuwe aanwas. Maarja, bijvoorbeeld die flyers van hardstyle-feesten (Q-Dance) ogen er ook niet naar, om bewaard en verzameld te worden. Het is ook niet echt een onderdeel van die scene (die groeide in de jaren '00, digitale tijdperk), in tegenstelling tot de hardcore (van de jaren 90) toen eigenlijk bijna iedereen het wel deed als gabber zijnde.

Bijvoorbeeld dat initiatief Flyer'dam van een paar jaar geleden. Dat leverde een goed bezochte tentoonstelling en een (nu uitverkocht) boek op. En er werd aandacht aan besteed in de media. Dus blijkbaar vinden toch wel aardig wat mensen het interessant en leuk, maar dan toch niet zo leuk, om er je hobby van te maken.

Haha ja, dat fietsen door weer en wind komt me bekend voor. Ik deed dat naar Spijkenisse (ook 15 km) waar RiGe zat. Echt met storm en regen door de polder voor een paar papiertjes. :roflol:
Vroeger ook in onbekende steden (tijdens vakantie) als eerste op zoek naar de lokale platenzaken voor flyers. En dan weer eenmaal thuis, gelijk langs iedereen die ook verzamelde om te ruilen. Een maat en ik werden dan ook gekscherend "de flyer-jehova's" genoemd. :P
laatste aanpassing
Uitspraak van 3x6 - Basic Grooves op zondag 2 juni 2013 om 14:05:
Toevallig gisteren nog een MEGA collectie flyer op kunnen halen bij iemand, periode 1990-1995. Echt asociaal wat daar tussen zat!!!


voel een ruil aankomen!
Uitspraak van Gelache woar op zondag 2 juni 2013 om 14:56:
voel een ruil aankomen!


Die kans zit er dik in. Ben nu druk bezig met uitzoeken!


Uitspraak van Epistaxis op zondag 2 juni 2013 om 14:50:
Bijvoorbeeld dat initiatief Flyer'dam van een paar jaar geleden


Ken ik niet :S
Wat is dat voor boek dan?
Een soort collageboek dus. Lachen.
Hoeveel pagina's? Zal vast heel veel ontbreken in dat boek.
Ja, het is sowieso al een selectie van wat ze hadden hangen in de tentoonstelling. (zie filmpje)
En het gaat echt alleen om Rotterdamse flyers. ;) 224 pagina's.
laatste aanpassing
Grappig, heb dat nooit geweten.

Wel aardig uitzichtloos trouwens als je de stille hoop hebt alle flyers ooit te kunnen verzamelen als je ziet dat er alleen in Rotterdam al zoveel feesten zijn geweest....

Maar dat boek ik wel grappig dus, zal eens kijken of die ooit nog ergens voorbij komt. Hebben!
Uitspraak van 3x6 - Basic Grooves op zondag 2 juni 2013 om 14:05:
Ook daar heb ik een aantal leuke dingen van ontvangen en sinds die periode ruil ik ook nog steeds met 1 verzamelaar uit Alpen ad Rijn.


die jongen verzamelt ook al lang volgens mij? heeft ook hij niet toendertijd oproepjes gedaan in strobe etc? Zou je via PB een iets over die persoon kunnen vertellen, maybe dat ik hem via via kan benaderen voor een ruil....
Oke, mijn beurt om wat te vertellen.

Het is voor mij begonnen toen ik een jaar of 13 was.
Heel nederland in de ban van de hardcore.
Wat een tijd was dit he!

Kreeg van iemand uit Oostvoorne zo'n 25 flyers uit de Cargo & RTC partys.
Zagen er cool uit en heb me niet echt verdiept hierin en ze als behang gebruikt.
Een jaar later heb ik van een maat een zak gehad met ik wel 100 verschillende flyers erin.
Deze hadden ook bij hem aan de muur gehangen en kwamen ook bij mij aan de muur te hangen.
Langzaam aan kwam dus mijn kamer vol te hangen met flyers en ben er op mijn 15e serieuser over geworden.
En waarschijnlijk omdat ik toen mijn krantenwijk liep en dus geld had kon ik dat uitgeven aan de scene.

Abbonement op de flyerwire (labyrinth vortex)
Kocht iedere maand de thunder in de winkel
Thunderdome cds ook zodra ze in de winkel lagen.
Ben zelfs nog 2x in de Partyland in Appeltern geweest.
Maar snel daarna was de hype over.
Zo is het ongeveer gekomen.

Vandaag de dag heb ik zo'n 13.000 flyers, alles in mappen en netjes op datum.
Doe het met veel plezier en hoop nog veel te kunnen ruilen en kopen :)
Thanks Speedtrauma! (y)


Gave site trouwens, maar ligt zo te zien alweer een tijdje stil --> http://www.flyerdatabase.nl/

Is dat ook van een jullie bekende verzamelaar?
Uitspraak van Epistaxis op maandag 3 juni 2013 om 12:39:
s dat ook van een jullie bekende verzamelaar?


wel benieuwd wie er achter zit, er zitten veel privé flyers tussen van the prophet dus misschien hijzelf? Veel dj's bewaren flyers van hun gigs dus wie weet
Gevonden, het is van Tom Geraedts :) info@flyerdatabase.nl

History

I have been collecting flyers since the year of 1996. I was attracted by the colorful artwork on hardcore flyers in those days. My first target was to completely cover a wall in my room with flyers. That was something that a lot of people would do in that time. While the years passed, I finished that wall, and another wall and the ceiling would soon follow.

Some years later, while browsing the internet, I stumbled upon the website of hyperreal, where a hugo collection of rave flyers was to be found. I was very impressed by this online collection, and I immediatly decided that this was the perfect way to share a collection with the rest of the world. Together with a friend I started to work on the first version of the flyerdatabase, which came online on some private server in the end of 2003 under "www.flyerdatabase.tk". My friend did the most of the programming and I started digitizing every flyer I had, including lots of flyers from friends.

The self-written website worked fine, but soon I longed to a more sophisticated system for the database. While getting my first payed server in 2005, I found out about Coppermine. This easy to use image album package fullfilled al my needs. I enthusiastically started to migrate the flyers, I buyed the domain "www.flyerdatabase.nl", and with the help of a good friend all flyers received a proper description. Because of my naive mind, I thought it would be ideal if every visitor of the site could drop a line, and every user could register without authorization. Soon the website would be hacked, defaced and spammed with more than 100.000 comments about sex and viagra.

Much wiser than before, I relaunched the flyerdatabase in 2008 with more security and control on a professional payed server. In the meantime the database has increased up to more than 2500 files, and is extended with a increasing digiflyer section. Because of the vast amounts of time invested in this database, my personal planning is to keep this database online for as long as I am able to use the internet.

Tom Geraedts, December 2008.


laatste aanpassing
nou eens even denken............

ik kreeg mijn eerste flyers begin 1996 van mijn broer,weet nog goed thunderdome 1996,hellbound,all the way to mokum,megarave maart 1996 ( cancelled ) en nog een aantal.
was al eerder in aanraking met hardcore/house muziek maar die flyers vond ik echt vet!
ik wist waar ze vandaan kwamen............key records haarlem ( woonde vroeger in hillegom ).
eenmaal daar eens geweest te zijn waar je pakketen flyers kon kopen voor een piek volgde er snel andere mogelijkheden:
hardcore en rave megamarket,thundermagazine met advertenties,strobe,was lid van flyer wire ( labyrinth vortex ),forze club,radio active zone,vele andere verzamelaars via de post ( uit alphen a/d rijn had ik altijd david rawlins als ruilmaatje ).
ook kocht ik wel eens met me maat een zwerfkaart bij de nzh,de hele dag met de bus voor 16 gulden.
we gingen naar midtown den haag,rotterdam( nieuwe binnenweg,zuidplein),eindhoven,radio active zone delft en spijkenisse en als klapper altijd naar rige ( toen der tijd de gruwelijkste voor mij !! )

voor de rest nog steeds goed aan het verzamelen en doe het nog steeds met onwijs veel plezier!!!
ok as first and only german collector i also add my story :-D
i started collecting my first flyers in 93/94 it were rave flyers but also with hardcore dj´s on it. at the end of the 90s my parents throw all the stuff away.
second try started in 2001-2002 then a bitch (not my girlfriend just i lived with here) throw my stuff away.
after i met my wife in 2003 i started a new collection until now. i just have 5100 flyer here. again a bit rave stuff with hardcore dj´s and the rest is just hardcore related.

why i started i think it´s all the same. i liked the "art" on them. also the different forms, sizes, ...
and they were here everywhere to get. nowadays i don´t know where to get some flyers. in my town all shops closed, mid-town closed, sounds has no more flyers, free record shop has no flyers, and so on. i really do a lot to get new flyers for my collection. BUT the most important part in collecting is: i found a lot new friends :yes:
Thanks guys!

Uitspraak van Gabberfreak82 aka Flyerjunky op maandag 3 juni 2013 om 20:48:
as first and only german collector


Wow, in a country with more than 80 million people, you are the only flyer-collector?
No not the only one but as far as i know i have the biggest german collection. Not many people here collect flyers
So there's also not really a scene of rave/trance/club-flyercollectors in Germany?
Not really. I think in flyers i am the only big collector.
correct me here if i am wrong. But i don't know any big flyer collector in germany
I think i also have my german flyer on facebook. I can tell you later when i'm home again. Here i don't have them in an album
Hier staan er ook enkele:

http://members.multimania.nl/kpflyers/flyers9298.htm (jaartal bovenaan aan te passen t.e.m. 2003)

http://home.scarlet.be/nomax/DATA/COMMON/FLYERS.HTM
Aah yes, pics of collections are always nice to see! Great work.
Uitspraak van Gelache woar op zondag 2 juni 2013 om 12:52:
Ik moet wel de kanttekening plaatsen


ja, het mag wat kosten tegenwoordig :S --> http://www.marktplaats.nl/a/verzamelen/posters/m684799149-thunderdome-8-flyers.html?c=a2384ef0ece270f44503df9f8598c624&previousPage=lr
Uitspraak van Epistaxis op donderdag 6 juni 2013 om 15:42:
ja, het mag wat kosten tegenwoordig :S --> http://www.marktplaats.nl/a/verzamelen/posters/m684799149-thunderdome-8-flyers.html?c=a2384ef0ece270f44503df9f8598c624&previousPage=lr


i think all the new collectors just see thunderdome and pay the price for it
Uitspraak van megaravedave op maandag 3 juni 2013 om 18:18:
voor de rest nog steeds goed aan het verzamelen en doe het nog steeds met onwijs veel plezier!!!


Hoe ver staat het eigenlijk met je flyer-museum? :)
Uitspraak van Epistaxis op zondag 9 juni 2013 om 13:52:
Hoe ver staat het eigenlijk met je flyer-museum? :)


alles geregeld en ga over 3 weken starten...............wordt dus een drukke tijd!!
Thanks voor de tip (y)
Heb ik al vaak ingevuld, maar schijnt niets mee gedaan te worden. Heb hen enkel nav vorige editie van N1 gemaild, dat boekje heb ik gehad maar erna ook geen pakket meer gekregen.

Heel vreemd.
Schiet lekker op dan :-S


Red Bull Elektropedia Flyer Archief --> http://redbullelektropediabe.tumblr.com/