Uitspraak van verwijderd op maandag 1 januari 2007 om 20:03:
Kan je voor de minder intelligente even uitleggen hoe het werkt?
Handleiding Google: de tips, trucs en extra's
Weet wat je zoekt
Goede zoekresultaten krijg je vooral als je weet wat je zoekt. Een voorbeeld: zoek je een hotel in Parijs, dan vul je de trefwoorden 'hotel' en 'Parijs' in. Als je ook weet dat je het liefst een hotel in de wijk Montmartre hebt dan vul je het trefwoord 'Montmartre' daarbij in. Hierbij moet je je inleven in welke termen de makers van de website gebruikt zouden hebben. Zoek dus niet alleen op 'hotel', maar ook op 'hotels'. Zoek je goedkope verblijfplaatsen in het buitenland, zoek dan op 'pension' of 'hostel'. Zoek je iets moois, voeg dan te zoektermen 'zwembad', 'suite' of bijvoorbeeld 'balkon' toe.
Houd er bovendien rekening mee dat er op het wereldwijde web in allerlei talen geschreven wordt. Gebruik dus de taal waarin de websites waarschijnlijk geschreven zijn, ofwel waarmee je denkt dat je de meeste trefwoorden zal opleveren. Zoek dus bijvoorbeeld op 'Paris', 'Berlin' of 'Roma'. Is buitenlands niet je sterkste punt, activeer dan het rondje Zoeken in pagina's in het Nederlands aan.
Probeer te denken als Google
Als je weet hoe Google denkt, kom je waarschijnlijk ook al eens stuk verder. Als je meerdere trefwoorden intikt, dan zoekt Google standaard alleen naar webpagina's die alle woorden bevatten die je hebt opgegeven. Vroeger moest je zelf nog elke keer een '+' teken intypen als je dit wilde. Dit heeft nu alleen nog zin bij stopwoorden zoals 'the', 'and', 'com' en 'de'. Evenals bij voorleestekens zoals '=' en '/'. Die worden anders standaard genegeerd. Wil je niet dat Google standaard zoekt op allen woorden kun je de operator OR gebruiken. Zoek bijvoorbeeld op 'hotels OR Paris OR Parijs' voor zoveel mogelijk resultaten.
Google ordent de zoekresultaten op de afstand tussen de gezochte trefwoorden. Zoeken op de band The Police bijvoorbeeld kun je dit beter tussen aanhalingstekens plaatsen: "The Police". Zo krijg je alleen verwijzingen waarbij deze twee woorden naast elkaar staan.Google is trouwens niet gevoelig voor hoofdletters. Enkel kleine letters levert dus hetzelfde resultaat op.
Er is nog een andere manier om ongewenste resultaten uit te sluiten: het gebruik van het minteken. Zoek je op een persoon die toevallig Marco van Basten heet, dan doe je er verstandig aan om negatieve trefwoorden in te voegen zoals '-oranje -voetbal -bondscoach -kampioen' etc.
Kijken is weten
Google is naast een tekstbibliotheek ook een afbeeldingsdatabank. Klik op het woord Afbeeldingen boven het zoekvenster op
www.google.nl. Tik je zoekterm in en klik op zoeken. Er verschijnen miniatuurplaatjes. Hier kun je op klikken. Dit weten de meesten wel. Je kunt echter ook enkel die plaatjes laten tonen van websites die recentelijk nog gewijzigd zijn. Zo is de kans kleiner dat je een 'dode link' tegenkomt. Klik hiervoor op geanvanceerd zoeken, rechts naast het zoekvenster. In de rij datum kun je dan bepalen hoe vers de pagina's moeten zijn. Hier kun je ook andere eigenschappen aanpassen, zoals de taal van de website.
Zoeken op discussiegroepen kan ook, eveneens rechts naast het zoekscherm.
Handig: Trucs in Google
Google luistert naar commando's. Dit kan heel snel, goede en relevante zoekresultaten opleveren. Let op: nu is de zoekmachine wel hoofdlettergevoelig!
Zo kun je zoeken naar documenten die on-line staan. Het bijbehorende commando hierbij is filetype:. Zoek je bijvoorbeeld naar een folder over parkeerbeleid dan vul je in het zoekvenster 'filetype:pdf folder parkeerbeleid' in.
Wil je weten wie er naar een site link? Vul dan in het zoekscherm 'link:
www.wetenschapsforum.nl' in.
Je kunt ook alleen een bepaale site doorzoeken. Vul dan in het zoekscherm 'site:
www.wetenschapsforum.nl' in.
Denk je dat je vindt wat zoekt op een pagina waarbij de url zelf ook die naam bevat? Bijvoorbeeld freeware, tik dan 'inurl:freeware' in.
NB: het commando 'filetype:' is veelzijdiger dan enkel pdf zoals in het voorbeeld. Je kunt bijvoorbeeld ook naar andere extensies zoeken: 'filetype:doc', 'filetype:xls', 'filetype:ppt' en natuurlijk vele andere.
alstu
