fretten
Fret (dier)
Fret
Taxonomie
Rijk: Animalia
Stam: Chordata
Klasse: Mammalia
Orde: Carnivora
Familie: Mustelidae
Geslacht: Mustela
Soort: Mustela putorius
Ondersoort
Mustela putorius furo
Fretten zijn familie van de marterachtigen net zoals de hermelijn, wezel en otter. Zoals alle marterachtigen zijn fretten roofdieren en (dus) geen knaagdieren. Over het algemeen wordt de fret gehouden als gezelschapsdier, maar er zijn ook fretten die worden gebruikt voor de jacht. Deze vorm van jagen wordt fretteren genoemd.
Vrouwtje: Moer
Mannetje: Ram
Jong: Pup
Inhoud
* 1 Habitat
* 2 De jongen
* 3 Geschiedenis als huisdier
* 4 Fretteren
* 5 Verenigingen
* 6 Waarnemingen in Nederland
Habitat
Fretten komen nauwelijks in het wild voor. Men weet ook niet precies waar de fret vandaan komt. Een theorie is dat de fret een kruising is tussen de Europese bunzing en de Aziatische steppebunzing. Maar dit is niet bewezen.
De jongen
De paartijd van fretten is tussen maart en augustus. Een moer is vruchtbaar bij de eerste loopsheid bij ongeveer 9 maanden. Ze werpt na bevruchting na 42 dagen gemiddeld 8 pups. Ze worden kaal en blind geboren. Na een week begint hun vacht te groeien en na 4 weken zoeken ze de toiletbak op en eten ze al vast voedsel. Ook gaan nu hun oogjes open. Met 8-9 weken wisselen ze de melktandjes. Vanaf 8 weken kunnen ze bij de moeder weg.
Het is zinvol het moertje in het laatste derde van de dracht met extra voeder te voorzien, om de groei van de pups en de opbouw van reserves voor latere melkgifte niet te belemmeren.
Voor het spenen van de pups kan men ze bijvoederen. Dit is extra belangrijk voor grote worpen, omdat in dit geval de hoeveelheid melk van de moeder niet voldoende is.
Fretten als huisdier
Al in 1000 voor Christus wordt er een mogelijke melding gemaakt van Fretten in het boek Leviticus. Ook de Atheense blijspeldichter Aristophanes (445-388v.C.) spreekt over fretachtigen. Het is alleen niet duidelijk of het over fretten gaat of andere marterachtigen. Wat wel duidelijk is is dat de oude Grieken fretten wel kenden, maar ze zelf niet hielden. Ze beschreven hem als een Noord Afrikaans tam huisdier. Deze beschrijvingen zijn hetzelfde zoals de hedendaagse Berbers hun fretten tegenwoordig houden.
Fretteren
Fretteren is een vorm van jagen waarbij fretten worden gebruikt. Dit werd al gedaan bij de Romeinen. In Engeland werd er in de 14e eeuw een wet aangenomen dat men alleen fretten mocht houden als men per jaar meer dan 40 shilling verdiende. Dit was om de arbeidsklasse de mogelijkheid te ontnemen om konijnenvlees te eten.
In België en Nederland mag nog steeds gejaagd worden met deze methode. Meestal wordt dit gedaan om de konijnenpopulatie beperkt te houden. Om te fretteren moet men echter wel een vergunning aanvragen.
Roofdieren zijn 'per definitie' zindelijk (als ze overal hun behoeften zouden doen zouden ze te vaak een prooi wegjagen!). Bij het houden van fretten als huisdier heeft deze aangeboren zindelijkheid een begrijpelijk voordeel t.o.v. het houden van 'niet-roofdieren' als huisdier

.
Gegroet een WYNN